Město využívá rovněž možnosti dát práci těm, kterým soud nařídil obecně prospěšné práce. „Lidé přidělení na veřejně prospěšné práce se věnují odplevelování záhonů v okolí hlavní trasy města, vedoucí od centra ve směru na Ludvíkov,“ konstatovala starostka města Helena Kudelová. Jde o nezaměstnané, kteří jsou zaregistrovaní na úřadu práce. Peníze vydělávají pod hlavičkou vrbenských Technických služeb.

Praxe v menších obcích je jiná. Tam lidé vykonávají svou činnost přímo pod obecními úřady. „Efekt je letos obzvláště vidět, zejména co se týče údržby města a jeho čistoty,“ vyzdvihla Helena Kudelová. Lidé při veřejně prospěšných pracích zametají chodníky, mzdu za odvedenou činnost jim plně hradí pracovní úřad. Vrbnu pod Pradědem se proto pracovníci vyplácí. „Město hradí pouze náklady na jejich případné odměny,“ doplnila Helena Kudelová.

Město rovněž využívá možnosti, které mu nabízí soudy. Ty nařizují různým hříšníkům jakožto alternativní tresty vykonávání obecně prospěšných prací. „Tuto možnost také průběžně využíváme,“ potvrdila starostka a dodala: „Někteří, které soud potrestal, pracovat nechtějí. Když ale práce dotyčný nevykoná, přemění se mu rozsudek na vyšší, většinou nepodmíněný trest odnětí svobody.“ To se ale týká pouze menšího procenta odsouzených.

Obecně prospěšné práce ve městě v současné době vykonává i vrbenský mladík, kterého soud potrestal za vandalství, konkrétně za sprejerství. Část škody si už odpracoval, aby nezatížil peněženku svých rodičů.

Helena Kudelová si pochvaluje úspěšnost tamních policistů, a to nejen při odhalování podobných ničitelů. Mělo by to být důkazem toho, jaký vliv má dobrá znalost místních poměrů a lidí. „Samozřejmě přispívá k objasňování této i jiné trestné činnosti i místní a osobní znalost policistů,“ řekla bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková