Pro faráře Pavla Zachrlu je samozřejmostí, že duchovní správce kromě ornátu obléká také montérky.

Farnost Holčovice získala na opravu kostela Neposkvrněného početí Panny Marie 480 tisíc korun z Česko-německého fondu Budoucnosti, 250 tisíc od obce, půlmilionovou dotaci od kraje a spoustu peněz darovali sponzoři.

Kostel má novou elektroinstalaci a opravená věž doslova září, když jí osvítí zapadající slunce. Teď přišel čas na vnitřní omítky.

„Kostel byl vlhký, tak se omítky musely okopat, aby zeď proschla. Občas ještě někde jsou vidět zbytky plísně. Teď se chystáme natáhnout takové ty profily, co se dělají pomocí šablonky. Spoustu věcí si uděláme svépomocně, ale se svolením památkářů. Dokonce to památkáře oslovilo, že jsme schopni dát dohromady partu lidí, kteří si část práce udělají sami. Prý by to mohlo být inspirací i pro ostatní farnosti a památky,“ ukazuje kněz Pavel Zachrla co všechno už je hotové, a co brigádníci chtějí zvládnout letos.

„Když jsou dotace, musíme samozřejmě jít cestou výběrového řízení a pověřit provedením prací stavební firmu. Když to ale děláte svépomocně, mají pak místní ke kostelu jiný vztah. Základní věci kolem omítek si na vesnici už někdy zkusil každý. Stačí jeden šikovný zedník, co si nás vezme na povel, a udělá se obrovský kus kvalitní práce,“ dodal Pavel Zachrla, který se řídí křesťanským pravidlem ora et labora neboli modli se a pracuj.

„Doufám, že teď bude náš pan zedník častěji chodit do kostela a kontrolovat, jestli nám to dílo nespadlo. Takhle se získávají duše,“ představil Pavel Zachla hlavního odborníka: zedníka Lubomíra Jantoše. Žáci z Holčovic ho také znají jako pana školníka. „Slíbil jsem na začátku, že jim s tím pomůžu jen trošku, a tak jsem do toho spadl,“ lamentoval v žertu zedník.

„Má pravdu, že nám podal prst, a my jsme si hned vzali celou ruku,“ potvrdil farář. „Celého člověka, nejenom ruku,“ upřesnil Lubomír Jantoš. Samozřejmě kostel kromě brigádníků potřebujeme také sponzory a dobrou spolupráci s obcí.

„Na kostel přispívají nejen věřící, ale všichni, pro které je to vizitka obce. Třeba sami na mše nechodí, ale kostel vnímají jako památku, jako součást naší kultury a historie. Křesťanství patřilo k Evropě po staletí, a patří také k regionu, ke kterému mají vztah,“ vysvětlil Zachrla jak funguje sponzorství kostela místními patrioty.

„A až budete odcházet, všimněte si taky té krásné parkové úpravy hřbitova,“ uzavřel Zachrla vyprávění duchovního, a zase se vrátil k roli pomocného zedníka.