Onemocnění klíšťovou encefalitidou by lidé neměli podceňovat. Vloni epidemiologům hlásili lékaři okresu toto onemocnění třináctkrát, jeden případ skončil úmrtím pacienta. Aktivita klíšťat v průběhu roku kolísá v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí. Nejvyšší výskyt klíšťat, a tedy i nejvyšší riziko možného onemocnění, je v teplých a vlhkých letech.

„Nejlepším preventivním opatřením proti klíšťové encefalitidě je očkování, které na žádost fyzické osoby provede za úhradu praktický nebo dětský lékař. Některé zdravotní pojišťovny nabízí svým klientům částečnou úhradu vakcíny," řekl bruntálský epidemiolog Petr Kopřivík.

Kdo se nenechá očkovat a chodí do přírody, měl by se proti klíšťatům preventivně chránit. Třeba oblečením s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi. Jako ochranu může použít i repelentní přípravky. „Po návratu se doporučuje prohlídka celého těla a případně nalezená klíšťata co nejdříve odstranit a postižené místo dezinfikovat," uvedl Kopřivík.

Očkovat se lze kdykoliv během roku. V zimním období je to nejpříhodnější, protože nehrozí potenciální riziko nakažení klíšťovou encefalitidou mezi podáním jednotlivých vakcín. Zajít na injekci lze k praktickému lékaři nebo do očkovacího centra. Cena jedné dávky vakcíny je asi sedm set korun, většina zdravotních pojišťoven ale na vakcínu klientům přispívá. Aktuální výši příspěvků jednotlivých pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.