Z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že za uplynulých 24 hodin napršelo na východě republiky nejčastěji 30 až 50 milimetrů vody. Během středy se ale očekává pokles hladin toků. Nemusí to však platit stoprocentně a hlavně všude.

Především na Moravě a ve Slezsku bude dnes ještě pršet, ale postupně bude déšť slábnout, uvedl ČHMÚ. „Nejvýraznější vzestupy byly zaznamenány na tocích, které odvodňují Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty,“ říkají meteorologové.

První povodňový stupeň pohotovosti hlásilo několika menších toků v Moravskoslezském kraji. V regionu nejvíce napršelo na severním návětří Beskyd, třeba ve Frenštátě pod Radhoštěm až 60 milimetrů srážek. Podobné údaje ale hlásila i Čeladná nebo vrch Javorový. Řeka Lubina byla k 10. hodině ranní na 1. stupni povodňové aktivity. Výstraha platí i pro okresy na jejichž území leží Jeseníky.

Deštivé počasí. Ilustrační snímek
Nejvydatněji bude pršet v Jeseníkách a Beskydech. Hrozí i druhý povodňový stupeň

„Hladiny nejvíce zasažených vodních toků na Moravě a ve Slezsku budou nadále v průběhu rána a dopoledne stoupat, případně kolísat kolem své současné úrovně,“ předpovídá ČHMÚ. Očekává vzestupy většinou na povodňový stupeň bdělosti, výjimečně na druhý stupeň pohotovosti. Vzhůru by měly jít hladiny zejména v Beskydech v důsledku deště.

„Hladiny toků na ostatním území, kde se vyskytly srážky, budou spíše rozkolísané, případně jen na mírném vzestupu. V průběhu dne očekáváme postupně stabilizaci situace v zasažených oblastech,“ doplnil ČHMÚ.