Hasiči spolu se zaměstnanci domova přichystali klientům zkoušku, na níž hned tak nezapomenou. Třináct členů vrbenské dobrovolné jednotky evakuovalo ty, které domnělý požár uvěznil uvnitř zařízení jako ležící pacienty. Pečovatelky ještě do jejich příjezdu vyvedly obětavě do bezpečí pohyblivější klienty domova.

Nosítka do úzkých dvěří nevešla

Hasiči při námětovém cvičení evakuovali do bezpečí seniory uvězněné v druhém patře domova,tři chodící a pět ležících. Posledního vyvedli po třiatřiceti minutách od nahlášení události, což je alarmující. „Hasiči u nás v domově zatím nikdy podobnou situaci nezkoušeli, proto pro ně byla špatná orientace v terénu. Měli navíc nasazeny dýchací přístroje a ti, kterým se snažili pomoc, neslyšeli jejich pokyny,“ řekla ředitelka mnichovského domova Pavla Žaludová. Těžký byl transport pacientů z pokojů zaplněných nábytkem a s úzkými dveřními futry, do kterých se záchranáři spolu s ležáky na nosítkách nevešli, proto používali plachty.

Hrozí seniorům ohnivé peklo?

„Nakonec jsme dospěli k názoru, že objekt domova je nevyhovující, chybí zde únikové cesty, nefunguje výtah pro svoz klientů,“ posteskla si Pavla Žaludová. O katastrofálním stavu v bezpečnosti domova se mohli přesvědčit osobně během cvičení vrbenská starostka Helena Kudelová s místostarostou Milošem Lasotou. Domov je příspěvkovou organizací města.

„Podle mého mínění se nevyplatí investice do bezpečnosti tak starého objektu. Než bychom zrealizovali všechna potřebná nápravná opatření, vycházející ze zprávy hasičů, vyplatilo by se městu postavit domov pro seniory nový,“ byla přesvědčena ředitelka Žaludová. V úvahu by padala varianta přistavět nové zařízení při výjezdu z Vrbna pod Pradědem na Bruntál, kde už fungují dva domy s pečovatelskou službou, vše by tvořilo vhodný komplex.

Historie budovy sahá do 16. století

Domov pro seniory v Mnichově pochází z roku 1596, dřívější klášter tehdy patřil řádu bartolomějských sester. Postupně jej přebudovali na lázně a sociální a zdravotní centrum, jeptišky později vystřídal ve vlastnictví stát. Jde o tři spojené budovy, kaskádovité s úzkými průchody i schodištěm, hasiči měli těžkou šichtu nehybné pacienty vůbec vynést ven.

„Jedná se o velmi starý objekt, který byl postaven před platností normativních požadavků v oblasti požární ochrany. Dnes jsou požadavky na protipožární a bezpečnostní opatření domů se sociálními službami na jiné úrovni. Navíc je pro evakuaci velmi problematické, když jsou klienti Domova umístěni do 2. NP objektu,“ prohlásil vrchní inspektor požární ochrany bruntálské profesionální jednotky Antonín Ušela.