Polské Hlubčice (Głubczyce) leží pár kilometrů od Krnova a kdysi tato města spojovala železniční trať. V noci ze čtvrtka 24.8. na pátek se Hlubčicemi rozléhaly sirény hasičských aut.

Vypukl požár v budově historického nádraží v Głubczycích. Město právě dokončilo plány na rekonstrukci obrovské a cenné budovy, kterou nezdařená privatizace změnila v ruinu.

S požárem hasiči bojovali za použití vysokozdvižné techniky. Havarijní budova hrozila samovolným zřícením už před požárem, takže hasiči nemohli dovnitř.

Obyvatelé Hlubčicka na sociálních sítích sdíleli své pozorování požáru. Zdá se, že první plameny pozorovali kolem 21.30 hodin.

"Situace je pod kontrolou, ale hasiči likvidují jednotlivé ohniska požárů," řekla pro polské Radio Opole Elżbieta Zalewska ze Zemského velitelství státních hasičů v Opole.

Doplnila, že na místě stále působí pět jednotek hasičů, a že specializované pátrací skupiny z Jastrzębie Zdrój a Grodków nenašly v objektu žádné zraněné osoby.

K požáru došlo nedlouho poté, co se rozhodlo o zahájení nákladné rekonstrukci cenné historické budovy, která je přesnou kopií slavného nádraží ve tvaru parní lokomotivy v Aténách.

Do polských Hlubčic, které leží blízko Krnova, přijel vlak naposledy v roce 2000. Díky velkorysým investicím se železniční doprava na tuto trať zase vrátí. Červen 2023
Polsko investuje miliardy do obnovení železniční dopravy u Krnova

Krnovanům tato situace připomíná požár Karnoly, která je rovněž památkovým klenotem města, který začal hořet těsně před rekonstrukcí za stovky milionů korun.