VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žádají vládu o ochranu před povodněmi

KRNOV – Město Krnov zorganizovalo konferenci nazvanou Povodeň – 10 let poté, která byla ohlédnutím za tragédií v červenci 1997.

30.6.2007
SDÍLEJ:

Konferenci zahájila starostka Krnova Renata Ramazanová.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

Meteorolog Dušan Žídek z Českého hydrometeorologického ústavu v úvodu představil družicové i radarové snímky z té doby, aby na nich vysvětlil, k čemu vlastně došlo. „Dnes už máme k dispozici lepší animace, ale z piety používám originální snímky, které mají historickou patinu v podobě rukou psaných poznámek. Hlavní příčinou povodní byl regionální vytrvalý déšť v Jeseníkách, při kterém na některých místech spadly za 24 hodin takové hodnoty, které odpovídají půlročnímu úhrnu srážek,“ představil příčinu tragédie Žídek.

Tehdejší starosta Krnova Bedřich Marek vzpomínal na život ve městě, kde nefungují dodávky elektřiny, telefony, voda ve vodojemu vystačí na pár hodin, studny jsou kontaminované a všechny přístupové cesty jsou odříznuté. „Na takové situace naše civilizace není stavěna. Když se vybily baterie v mobilech, které jsme měli na radnici, zůstaly posledním spojením s okolním světem dvě vysílačky hasičů. Jediná cesta, která umožnila zásobování, vedla na sever. Polští sousedé nám jako první poslali dodávku chleba a pitné vody. Na to se nezapomíná,“ zavzpomínal Marek.

Konference věnovala tomu, co se změnilo, jak jsme na povodně připraveni dnes a jak lze podobné tragédii zabránit v budoucnosti. Organizátoři připravili výzvu adresovanou vládě, ve které připomínají usnesení zastupitelstva Moravskoslezského kraje z roku 2003, že nejúčinnější protipovodňovou ochranou je výstavba přehrady v Nových Heřminovech a že rozsáhlé území je dosud bez adekvátní ochrany.

„Deset let je až příliš dlouhá doba na zpracovávání nejrůznějších studií, analýz a variant protipovodňových opatření. Proto naléhavě voláme – už bylo dost řečí a úvah. Žádáme vládu, aby v této záležitosti urychleně rozhodla a stejně rychle aby následovala realizace kroků, které území účinně ochrání proti povodním i proti možnému suchu,“ uvádí se v této výzvě.

Náměstek primátora Opavy i Místostarosta Krnova Bedřich Marek slíbili, že pokud dojde k výstavbě přehrady, nabídnou jejich města obyvatelům Nových Heřminov nejlepší stavení pozemky. Starosta Nových Heřminov Radovan Jílka je zklamán, že plány s přehradou jsou stále hodnoceny jako stěžejní varianta.

„Oslovil jsem starosty asi třiceti obcí s dotazem, k čemu se přiklání, zda k přehradě nebo k opatřením v krajině. Z pětadvaceti návratek je 22 proti přehradě, s přehradou souhlasí jen Krnov, Brantice a Zátor. Horní Opava je přece oblastí těch zbylých obcí! Souhlasím, že je třeba řešit protipovodňové ochranu co nejrychleji, chci, aby vláda rozhodla, ale nesouhlasím s textem výzvy. Mám strach, že se rozhodne zase politicky a špatně. A jestliže nás nikdo nepřesvědčí o správnosti přehrady, budou se občané Nových Heřminov prát o své území,“ řekl v diskusi starosta Nových Heřminov Radovan Jílka, kterého se nikdo neodvážil upozornit, že už jeho příspěvek přesáhl tříminutový limit.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Měřením sněhové pokrývky se určuje míra lavinového rizika.  Předpověď počítá i o víkendu v Jeseníkách se třetím stupněm lavinového nebezpečí. Zásadou je nevstupovat na příkré svahy se sklonem nad 35 stupňů. Nebezpečná místa již tvoří souvislý celek.

Zraněný lyžař se z laviny vyhrabal sám

Videosouhrn Deníku – 18.–19. ledna 2018

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Přísnější pravidla při měření emisí? Bez problémů!

Nevyhovující benzinové a dieselové motory mají na českých silnicích utrum. Stopku jim vystavila nová pravidla při kontrolách emisí. Stanice je napojena on-line na ministerstvo. Součástí je také pořizování fotek.

Obchvat Krnova: řada otázek bez odpovědi

Sál sv. Ducha se do posledního místa zaplnil občany, které zajímá obchvat Krnova. Nic moc se nedozvěděli a své zklamání dávali hlasitě najevo.

Martin Kolomý potřetí dojel na pódiu

Kamionový jezdec z Bruntálska Martin Kolomý na Dakaru dál válí. Etapa mezi argentinskými městy Fiambalá – Chilecito – San Juan se mu povedla na výbornou. Nakonec s odstupem více než čtyř minut dojel druhý za Nizozemcem Van Genugtenem na Ivecu, ale během této etapy sahal i po vítězství.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Firmy, které hledají nové zaměstnance, musejí často počítat s tím, že kromě slušného výdělku budou muset nabídnout i zajímavé zaměstnanecké výhody (benefity). Jaké? Třeba firemní školku pro děti svých pracovníků či příspěvek na odvykání kouření nebo snižování váhy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>