„Dalším podnětem pro vznik specializované jednotky vodních záchranářů na Bruntálsku bylo nové vodní dílo Slezská Harta, jejíž napouštění bylo ukončeno v roce 1998. Nádrž se zaplnila rychle právě díky povodním v roce 1997, když zadržela velké množství vody,“ zavzpomínal Miloslav Střelec, předseda Vodní záchranné služby ČČK Bruntál - Slezská Harta.

Dobrovolníci a nadšenci

Přehrada se zařadila do první desítky největších vodních nádrží v České republice. Podle rozlohy je devátá (874 hektarů), podle objemu šestá (218,74 milionu kubických metrů) a podle maximální hloubky čtvrtá (63 metry). Velikost Slezské Harty a narůstající počty rybářů, jachtařů, turistů a dalších návštěvníků potvrzují potřebu existence vodní záchranné služby.

Dohromady se dala skupina lidí, byli to dobrovolníci, kteří pomáhali při povodních, přátelé z někdejšího bruntálského klubu potápění, vodáci a další nadšenci, kteří měli blízko k vodním sportům. Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v Bruntále vznikla 1. dubna 2000 jako pobočný spolek celostátní organizace.

„Zajišťujeme záchranu a poskytování neodkladné rozšířené první pomoci na otevřené vodní ploše přehrady Slezská Harta a v její blízkosti,“ shrnul poslání bruntálských vodních záchranářů jejich předseda Miloslav Střelec. Vodní záchranná služba je součástí Integrovaného záchranného systému a vyjíždí na pokyn jeho operátorů v centru tísňových linek.

Svou základnu a zdravotní stanici na Slezské Hartě mají bruntálští vodní záchranáři na břehu pod Mezinou, u staré silnice, která vedla do Karlovce. Je to ideální místo pro výjezdy na vodní plochu i nejbližší místo, kam k přehradě nejrychleji dojede sanitka rychlé zdravotní pomoci z Bruntálu.

O víkendech a v létě

Stanici si záchranáři vybudovali sami, z vlastních prostředků a za pomoci sponzorů. Bez sponzorských příspěvků a podpory obcí by se záchranáři neobešli. Náročný je výcvik, protože musí splnit požadovanou kvalifikaci, nutné je potřebné vybavení, stále rostoucí položkou jsou ceny za pohonné hmoty.

První myšlenka k založení skupiny vodních záchranářů přišla během povodní 1997, kdy nadšenci pomáhali dobrovolně, s přesvědčením, že je nutné pomoci potřebným. Podobně pracují bruntálští vodní záchranáři stále – vše dělají ve svém volném čase, dobrovolně, bez nároku na odměnu, ale s vědomím, že je jejich práce zapotřebí.

Na Slezské Hartě drží služby o víkendech v červenci a srpnu. Mezi sebe přivítají další nadšence, kteří s nimi budou sdílet stejnou myšlenku – jsme tu proto, že nás někdo může potřebovat. Třeba někomu zachráníme život.