VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodí Odry chystá přehradu i hráze

Region - Vláda se usnesla, že protipovodňovou ochranu Krnovska zajistí vybudováním malé varianty přehrady Nové Heřminovy. Nádrž s nižší hrází si vyžádá další doprovodná opatření, především stavbu hrází kolem řeky. Krnovští zastupitelé z těchto hrází příliš nadšení nejsou.

10.3.2009 7
SDÍLEJ:

Schválení malé varianty přehrady v Nových Heřminovech a plány Povodí Odry na ohrázování Opavy zkomplikovaly Krnovu přípravu nového územního plánu.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

„Oproti takzvané velké variantě přehrady se vládním rozhodnutím výška hráze snižuje asi na polovinu, čímž se úměrně sníží také úroveň povodňové ochrany. Krnov prosazoval velkou nádrž, ale ta neprošla, takže teď bude nutné počítat s budováním doplňkových opatření pod hrází, tedy v Zátoru, Branticích a v Krnově. Cílem je tudy převést zhruba stopadesátiletou vodu,“ vysvětlil zastupitelům důvody ohrázování vedoucí odboru regionálního rozvoje Pavel Doležel.

Podle plánů Povodí Odry v Krnově začíná ohrázování řeky Opavy už v Kostelci, a pak tento protipovodňový systém pokračuje přes centrum města až k průmyslové zóně.

„Zajímavé řešení je navrženo na Říčním okruhu, kde je situace nejhorší. Pruh vozovky na Opavu bude položen zhruba o metr níže než opačný jízdní pruh. V případě, že přijde velká voda, doprava bude svedena do vyššího pruhu, a ten spodní bude uzavřen a zaplaven. Říčního okruhu se protipovodňová opatření dotknou nejsilněji. Vytvoří se zde přímo z vozovky kanál na převedení velké vody. Jeden jízdní pruh se v případě povodní úplně propojí s korytem řeky,“ dodal Doležel.

Soutok Opavy a Opavice budou střežit silné hráze, za které se schová celá čistírna odpadních vod. Při určité úrovni zatopení se průsaková a spodní voda bude muset odčerpávat, což si vyžádá mít vždy po ruce funkční složité zařízení. U Petrova rybníku bude další hráz, která odklání vodu od železniční trati a průmyslové zóny. Podobné ohrázování na stopadesátiletou vodu musí vzniknout také na polské straně.

„Také některé krnovské mosty se musí zvýšením dostat nad úroveň stopadesátileté vody. Výškopis ještě bude upřesněn, zatím to vypadá na zvednutí čtyř mostních konstrukcí a infrastruktury o 70 centimetrů. Moc podrobností o tomto záměru nevíme, protože to není akce města, ale státu a Povodí Odry. V Zátoru a v Branticích bude situace ještě horší, tam budou mít zdi vyšší než v Krnově,“ upřesnil Doležel, který odhaduje v oblasti Kostelce výšku hrází kolem dvou metrů.

Plány Povodí Odry zásadním způsobem zasáhly do prací na přípravě nového územního plánu Krnova. Přípravy začaly v roce 2006 průzkumem, co je nového v terénu, a tyto zjištěné informace se v roce 2007 zakreslily společně s dosavadním územním plánem na takzvaný konfrontační výkres. V průběhu roku 2008 přišly nové informace o malé variantě přehrady a o ohrázování řeky.

„Už jsme to měli velmi podrobně rozpracované, když přišla zpráva o schválení malé varianty přehrady. Na základě této nové okolnosti bylo potřeba kolem toku Opavy všechno přepracovat a nově vymezit koridory pro výstavbu protipovodňových opatření v budoucnosti. Přestože si tato aktualizace vyžádala vicepráce a další náklady, bylo nutné je udělat. Museli jsme úplně přepracovat nejzákladnější limit, kterým je hranice záplavového území,“ popsal, jak zasáhly hráze do konceptu územního plánu jeho zpracovatel architekt Jaroslav Haluza.

Krnované s hrázemi nesouhlasí

Plán Povodí Odry narazil u krnovského zastupitelstva na odpor. Zastupitelé se obávají, že hráze budou příliš vysoké a Krnované se celý život budou koukat do zdí, které se stanou novou dominantou města. Podle vedoucího odboru regionálního rozvoje Pavla Doležela jsou tyto obavy předčasné, protože z podkladů Povodí Odry zatím vyplývá pouze, kudy mají hráze vést, ale ne, jak budou vysoké. Tyto informace vyplynou až z postupného zpřesňování výškopisu. Nicméně jeden zásadní konflikt zájmů je zřejmý už nyní. Při zpracování konceptu nového územního plánu Krnova se ukázal první závažný technický problém.

„Ukázalo se, že protipovodňové hráze přibližně na úrovni Řempa se dostávají do konfliktu s plány na obchvatovou komunikaci Krnova. Přestože zpracovatel systému hrází měl od nás veškeré podklady k dispozici, nevzal obchvat v potaz. Protipovodňovou ochranu Krnova řešil tak, že zakreslil hráz přesně v místech obchvatu. Tak vznikl rozpor mezi našimi urbanisty a Povodím Odry. Náš návrh byl, ať při posuzování této hrázky Povodí zváží, zda by při lepším ukotvení paty obchvatu nemohla tato stavba současně plnit funkci hráze,“ představil technický problém vedoucí odboru rozvoje města Pavel Doležel. „Brzy bude k dispozici docela přesné výškopisné řešení. Z něj se například dozvíme, o kolik se budou zvedat mosty, jak se vyřeší nové nájezdy a jak budou vysoké hráze,“ uvedl místostarosta Bedřich Marek.

Radní Jiří Veverka upozorňuje, že navržené hráze nejspíš byly v rozporu nejen s územním plánem Krnova, ale také Brantic a Zátora. „Neumím si představit, jak to bude s výkupem potřebných pozemků. Mám dobré informace z ekonomického oddělení Povodí Odry, že peníze na výkupy nejsou. Když jsem vznesl dotaz na Povodí Odry, kdy asi se to celé ohrázování bude realizovat, jistý nejmenovaný pracovník mi řekl, že patrně nikdy,“ prozradil něco ze zákulisí Jiří Veverka.

Také bývalý starosta Josef Hercig se přiklání k názoru, že systém hrází se možná nikdy realizovat nebude. „Zaplať pánbůh za heřminovskou přehradu, i když je škoda, že se nebude realizovat v původní velké variantě. Takto navržené ohrázování už jsou megalomanské úvahy o velmi nadstandardní ochraně území, takže buďme klidní. Neumím si představit, jak město plné hrází bude vypadat, a nevěřím, že by někdo dovolil něco takového zde stavět. Přece se naši občané nebudou celý život dívat do betonových zdí. Optimální řešení je velká přehrada, a toto jsou jen smutné snahy ji něčím nahradit,“ uvedl Hercig.

Kritici a odpůrci heřminovské přehrady se obávají, že Povodí Odry záměrně navrhuje předimenzované hráze v hustě osídleném území, aby vystrašilo občany, a vytvořilo tak podmínky pro revokování usnesení vlády a prosazení maximalistické varianty nádrže.

Autor: František Kuba

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 80 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník, pomocník s ŘP.. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Okolí Rýmařova / do 50 km /, možno na plný nebo zkrácený pracovní úvazek, min. 1 rok praxe, ŘP sk. B, pracovník bude jezdit a zavážet na pracoviště, provádět zednické nebo pomocné práce na stavbách., Hlásit se na e - mail : stavba66@seznam.cz nebo na tel. č. 737 536 805 / po - pá vždy od 8.00 do 20.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / po - pá vždy od 8.00 do 20.00 hodin /., Z : 2.11.2017 A : 8.2.2018 A : 6.4.2018. Pracoviště: Božena repáňová, třída Hrdinů, č.p. 598, 795 01 Rýmařov. Informace: Repáňová, Repáň, +420 737 536 805.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 10 425 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatel - ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10425 kč, mzda max. 14550 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Vrbno p/P, Husova 627, Požadavky:, 1. kvalifikační kurz "pracovník v sociálních službách" dle zák. č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v platném znění, nebo střední zdravotnické vzdělání v oboru všeobecná sestra, ošetřovatel nebo všeobecný sanitář - výhodou , (nutno získat do 18 měsíců od nástupu) , 2. ŘP skupiny B, aktivní řidič, 3. platný zdravotní průkaz, zdravotní způsobilost a bezúhonnost,, 4. praxe v sociálních službách výhodou , , Přihláška do výběrového řízení obsahuje :, - motivační dopis, profesní životopis, kopie dokladu o vzdělání a o absolvování kvalifikačního kurzu - je-li relevantní, čestné prohlášení o bezúhonnosti a zdravotní způsobilosti, ., Doklady se nevrací. Termín podání přihlášek je 10. 5 2018, , Nástup : ihned po výběrovém řízení, Mzda dle vzdělání a praxe (10.425 - 14 550), týden dovolené navíc, 4 dny sick day, mimořádné odměny, sleva za služby pro rodinné příslušníky, výhled na celý úvazek., , Přihlášku s požadovanými doklady zašlete na adresu: Help-in, o.p.s., 792 01 Bruntál, U Rybníka 4. nebo mailem na helpinops@atlas.cz Bližší informace : tel. 733535580, 733535582 , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče a výběrové řízení kdykoli bez udání důvodu zrušit. Podáním přihlášky uchazeč souhlasí s tím, že zadavatel bude pro potřeby výběrového řízení nakládat s jeho osobními údaji. Doklady se nevrací. , , Z : 20.4.2018. Pracoviště: Help - in, o.p.s. - pracoviště, Nemocniční, č.p. 767, 793 95 Město Albrechtice. Informace: Jana Hančilová, +420 733 535 580.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 20 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistentka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Bruntál, Asistent/ka vedoucího - OEZ, Bruntál, OEZ je komplexním dodavatelem produktů a služeb v oblasti jištění elektrických obvodů a zařízení nízkého napětí s více než 75 letou historií. Díky spojení se společností Siemens je v současnosti jedním z nejmodernějších závodů v České republice., Ve společnosti OEZ s.r.o., pracoviště Bruntál, nabízíme volné pracovní místo na pozici Asistent/ka vedoucího., Budete se věnovat především, " zpracování podkladů z docházkového systému pro výpočet mezd, " vedení příruční spisovny výroby, " evidence a zajišťování OOPP zaměstnancům výroby, " zakládání objednávek na nepřímý materiál, " administrativní činnost výroby, Měl(a) by jste mít, " ÚSO vzdělání s maturitou, " min. základní znalost AJ, " znalost práce s počítačem, MS Office, " ochotu se dále vzdělávat (především spec. SW nástroje), " základy HR procesů výhodou, " řidičský průkaz skupiny B podmínkou, " zodpovědnost, důslednost, komunikativnost, samostatnost, Můžete se těšit zejména na, " unikátní, sofistikované technologie a know how na úrovni světového průmyslu, " 25 dnů dovolené a den volna navíc na sportovní hry, " příspěvek na stravování (cena obědů 16 Kč), " finanční příspěvky na sport, volný čas, zdraví, kulturu atd. 6 000 Kč ročně, " každoroční navýšení mzdy , " odměna za odpracovaná léta ve společnosti, " dny volna s náhradou mzdy nad zákonný nárok při důležitých osobních překážkách, " zvýhodněné nabídky pro zaměstnance, " akce pro zaměstnance (např. kulturní akce, sportovní akce, soutěže atd.), " možnost zapojit se do akciového programu Siemens, " zázemí a perspektivu nadnárodní společnosti, " možnost profesního růstu, " místo výkonu práce: Bruntál, občasné služební cesty do Letohradu, " nástup možný ihned , " doba určitá 1 rok s plánovaným prodloužením, Hlásit se na e - mail t.frantis@osram.com nebo na telefon 554 793 447 nebo 724 105 185, Z : 13.4.2018. Pracoviště: Oez s.r.o. - pracoviště bruntál, Zahradní, č.p. 1442, 792 01 Bruntál 1. Informace: Tomáš Františ, +420 554 793 447,724 105 185.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 74 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč, mzda max. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : KHS Bruntál, kancelářská budova, Hledáme pracovníka na běžný úklid kancelářské budovy. Práce na dohodu - zástup za nemocenskou a dovolenou., Požadujeme čistý trestní rejstřík, zkušenosti s úklidem, pečlivý a zodpovědný přístup. Úklid probíhá denně od 7.00 - 12.00., , Nástup IHNED!!, Hlásit se na tel. č. 720 283 986 / po - pá vždy od 7.00 do 12.00 hodin /., Z : 9.4.2018. Pracoviště: Gardia, s.r.o. - pracoviště bruntál, Zahradní, č.p. 885, 792 01 Bruntál 1. Informace: Věra Vacková, +420 720 283 986.


Zážitková pedagogika a první pomoc.
5

Zážitková pedagogika, první pomoc: umělá krev, simulace zlomenin a zranění

Ilustrační foto
4

Poznámka Fidela Kuby - Hitler a Bauer

Moravský Beroun: neuhlídali odběr vody a dostali flastr

Pokutu půl milionu korun dostal Moravský Beroun, protože bez platného povolení měsíc odebíral podzemní vodu. Běžnou pitnou vodu pro zásobování obyvatel.

AKTUALIZOVÁNO

Letěli k motorkáři do Janovic, když dostali zprávu o podobné havárii v Ondřejově

Janovice jsou od Ondřejova vzdálené čtyři kilometry. V sobotu 21. dubna v 16.30 hodin havaroval motorkář u Janovic a v 17 hodin jiný motorkář u Ondřejova. Záchranáři se o tom dozvěděli ve vrtulníků během letu do Janovic. 

Krnov získá nový park

/VIZUALIZACE UVNITŘ/ Prostor u Koncertní síně sv. Ducha v Krnově by měl být upraven ještě letos.

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 21. až 22. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT