VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodí Odry chystá přehradu i hráze

Region - Vláda se usnesla, že protipovodňovou ochranu Krnovska zajistí vybudováním malé varianty přehrady Nové Heřminovy. Nádrž s nižší hrází si vyžádá další doprovodná opatření, především stavbu hrází kolem řeky. Krnovští zastupitelé z těchto hrází příliš nadšení nejsou.

10.3.2009 7
SDÍLEJ:

Schválení malé varianty přehrady v Nových Heřminovech a plány Povodí Odry na ohrázování Opavy zkomplikovaly Krnovu přípravu nového územního plánu.Foto: DENÍK/Fidel Kuba

„Oproti takzvané velké variantě přehrady se vládním rozhodnutím výška hráze snižuje asi na polovinu, čímž se úměrně sníží také úroveň povodňové ochrany. Krnov prosazoval velkou nádrž, ale ta neprošla, takže teď bude nutné počítat s budováním doplňkových opatření pod hrází, tedy v Zátoru, Branticích a v Krnově. Cílem je tudy převést zhruba stopadesátiletou vodu,“ vysvětlil zastupitelům důvody ohrázování vedoucí odboru regionálního rozvoje Pavel Doležel.

Podle plánů Povodí Odry v Krnově začíná ohrázování řeky Opavy už v Kostelci, a pak tento protipovodňový systém pokračuje přes centrum města až k průmyslové zóně.

„Zajímavé řešení je navrženo na Říčním okruhu, kde je situace nejhorší. Pruh vozovky na Opavu bude položen zhruba o metr níže než opačný jízdní pruh. V případě, že přijde velká voda, doprava bude svedena do vyššího pruhu, a ten spodní bude uzavřen a zaplaven. Říčního okruhu se protipovodňová opatření dotknou nejsilněji. Vytvoří se zde přímo z vozovky kanál na převedení velké vody. Jeden jízdní pruh se v případě povodní úplně propojí s korytem řeky,“ dodal Doležel.

Soutok Opavy a Opavice budou střežit silné hráze, za které se schová celá čistírna odpadních vod. Při určité úrovni zatopení se průsaková a spodní voda bude muset odčerpávat, což si vyžádá mít vždy po ruce funkční složité zařízení. U Petrova rybníku bude další hráz, která odklání vodu od železniční trati a průmyslové zóny. Podobné ohrázování na stopadesátiletou vodu musí vzniknout také na polské straně.

„Také některé krnovské mosty se musí zvýšením dostat nad úroveň stopadesátileté vody. Výškopis ještě bude upřesněn, zatím to vypadá na zvednutí čtyř mostních konstrukcí a infrastruktury o 70 centimetrů. Moc podrobností o tomto záměru nevíme, protože to není akce města, ale státu a Povodí Odry. V Zátoru a v Branticích bude situace ještě horší, tam budou mít zdi vyšší než v Krnově,“ upřesnil Doležel, který odhaduje v oblasti Kostelce výšku hrází kolem dvou metrů.

Plány Povodí Odry zásadním způsobem zasáhly do prací na přípravě nového územního plánu Krnova. Přípravy začaly v roce 2006 průzkumem, co je nového v terénu, a tyto zjištěné informace se v roce 2007 zakreslily společně s dosavadním územním plánem na takzvaný konfrontační výkres. V průběhu roku 2008 přišly nové informace o malé variantě přehrady a o ohrázování řeky.

„Už jsme to měli velmi podrobně rozpracované, když přišla zpráva o schválení malé varianty přehrady. Na základě této nové okolnosti bylo potřeba kolem toku Opavy všechno přepracovat a nově vymezit koridory pro výstavbu protipovodňových opatření v budoucnosti. Přestože si tato aktualizace vyžádala vicepráce a další náklady, bylo nutné je udělat. Museli jsme úplně přepracovat nejzákladnější limit, kterým je hranice záplavového území,“ popsal, jak zasáhly hráze do konceptu územního plánu jeho zpracovatel architekt Jaroslav Haluza.

Krnované s hrázemi nesouhlasí

Plán Povodí Odry narazil u krnovského zastupitelstva na odpor. Zastupitelé se obávají, že hráze budou příliš vysoké a Krnované se celý život budou koukat do zdí, které se stanou novou dominantou města. Podle vedoucího odboru regionálního rozvoje Pavla Doležela jsou tyto obavy předčasné, protože z podkladů Povodí Odry zatím vyplývá pouze, kudy mají hráze vést, ale ne, jak budou vysoké. Tyto informace vyplynou až z postupného zpřesňování výškopisu. Nicméně jeden zásadní konflikt zájmů je zřejmý už nyní. Při zpracování konceptu nového územního plánu Krnova se ukázal první závažný technický problém.

„Ukázalo se, že protipovodňové hráze přibližně na úrovni Řempa se dostávají do konfliktu s plány na obchvatovou komunikaci Krnova. Přestože zpracovatel systému hrází měl od nás veškeré podklady k dispozici, nevzal obchvat v potaz. Protipovodňovou ochranu Krnova řešil tak, že zakreslil hráz přesně v místech obchvatu. Tak vznikl rozpor mezi našimi urbanisty a Povodím Odry. Náš návrh byl, ať při posuzování této hrázky Povodí zváží, zda by při lepším ukotvení paty obchvatu nemohla tato stavba současně plnit funkci hráze,“ představil technický problém vedoucí odboru rozvoje města Pavel Doležel. „Brzy bude k dispozici docela přesné výškopisné řešení. Z něj se například dozvíme, o kolik se budou zvedat mosty, jak se vyřeší nové nájezdy a jak budou vysoké hráze,“ uvedl místostarosta Bedřich Marek.

Radní Jiří Veverka upozorňuje, že navržené hráze nejspíš byly v rozporu nejen s územním plánem Krnova, ale také Brantic a Zátora. „Neumím si představit, jak to bude s výkupem potřebných pozemků. Mám dobré informace z ekonomického oddělení Povodí Odry, že peníze na výkupy nejsou. Když jsem vznesl dotaz na Povodí Odry, kdy asi se to celé ohrázování bude realizovat, jistý nejmenovaný pracovník mi řekl, že patrně nikdy,“ prozradil něco ze zákulisí Jiří Veverka.

Také bývalý starosta Josef Hercig se přiklání k názoru, že systém hrází se možná nikdy realizovat nebude. „Zaplať pánbůh za heřminovskou přehradu, i když je škoda, že se nebude realizovat v původní velké variantě. Takto navržené ohrázování už jsou megalomanské úvahy o velmi nadstandardní ochraně území, takže buďme klidní. Neumím si představit, jak město plné hrází bude vypadat, a nevěřím, že by někdo dovolil něco takového zde stavět. Přece se naši občané nebudou celý život dívat do betonových zdí. Optimální řešení je velká přehrada, a toto jsou jen smutné snahy ji něčím nahradit,“ uvedl Hercig.

Kritici a odpůrci heřminovské přehrady se obávají, že Povodí Odry záměrně navrhuje předimenzované hráze v hustě osídleném území, aby vystrašilo občany, a vytvořilo tak podmínky pro revokování usnesení vlády a prosazení maximalistické varianty nádrže.

Autor: František Kuba

10.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Stravenky. Ilustrační snímek.

Benefity: slušný plat, práce z domu, kurz odvykání kouření nebo akcie

Mladí přírodovědci z Břidličné na přednášce ve výukové místnosti pro děti na Okresním mysliveckém spolku v Bruntále.
6

Jak myslivci předávají dětem vědomosti o přírodě

V pátek i v sobotu se bude tančit

Hned z několika plesů si můžete vybrat tento pátek a sobotu.

Poplatky za odpad: letos žádné změny

Města a obce v našem okrese poplatky za odpad nezvýšily, ale ani nesnížily.

Jeřáb zůstane v nádrži Dlouhých Strání. Než ji vypustí

Až do léta zůstane na dně dolní nádrže hydroelektrárny Dlouhé Stráně potopený autojeřáb, který loni v říjnu havaroval při pravidelné údržbě česel. Tehdy při nehodě zemřel šestapadesátiletý řidič pracovního stroje.

Pětice hejtmanů dá hlas Drahošovi. Ivo Vondrák zatím mlčí

Miloše Zemana opustili před druhým kolem prezidentské volby tři krajští šéfové z ČSSD. K nebývalému gestu se odhodlali hejtmani Jiří Čunek (KDU-ČSL), Martin Půta (STAN), Josef Bernard, Martin Netolický a Jiří Štěpán (všichni ČSSD), když demonstrativně sdělili, že dají hlas Jiřímu Drahošovi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>