Rozhodnutí umístit Hlubčicko do červené zóny reaguje na velký počet nových případů v regionu, který sousedí s Osoblažskem, Krnovskem a Opavskem. V posledních dnech se tam objevilo několik nových lokálních ohnisek koronaviru, například ve školce, ve škole nebo pečovatelském domě.

„Největší z nich se týká mateřské školy přímo v Hlubčicích. Musíme dodržovat nařízení ministra zdravotnictví, zavést omezení a počkat, až nás snížení počtu infekcí vrátí do žluté zóny,“ potvrdil novinářům starosta Hlubčic Piotr Soczyński.

Debata Deníku, 25. září 2020 v Ostravě. (zleva) Petr Kajnar (ČSSD), Josek Babka (KSČM), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Ivo Vondrák (ANO), Jakub Unucka (ODS) a Zuzana Klusová (Piráti).
Nejčernější scénář covidu v Moravskoslezském kraji? Polní nemocnice v Gongu!

V červené zóně v Polsku je zakázáno pořádat jakékoli kulturní a sportovní akce či veletrhy. Svatby jsou omezeny na 50 osob a ve veřejné dopravě je povoleno obsadit pouze každé druhé místo. V poviatu Hlubčice platí povinnost nosit roušky nejen ve vlacích a autobusech , ale i na veřejně přístupných místech, kde není dodržena minimální vzdálenost 1,5 metru. Samozřejmě také na pracovištích, ve veřejných budovách i v obchodech a v kostelech.

Ani v okrese Bruntál se situace nelepší. Počet nakažených už přesáhl dvě stovky, Z toho v samotném městě Bruntálu testy potvrdily 75 aktivních případů. „V Krnově máme aktuálně 14 pacientů s koronavirem. Nemám v plánu číslo pravidelně reportovat. Myslím, že už jste z toho stejně unavení a otrávení. Dodržovat základní, tolikrát opakovaná hygienická pravidla bychom měli, ať je číslo jakékoliv. Na radnici normálně pracujeme,“ vzkázal občanům starosta Krnova Tomáš Hradil.

Zastupitelstvo Bruntálu kvůli potenciální karanténě dočasně nebylo usnášeníschopné. Své zasedání museli zastupitelé Bruntálu přeložit na 6. října. Sejdou se v 15 hodin v zasedačce Městského úřadu Bruntál na Nádražní ulici. Bruntálská Podhorská nemocnice Agel na základě zhoršující se epidemiologické situace zřídila nové odběrové místo.

Ilustrační foto
Němci ruší pobyty a odjíždějí. Lázním to může zlomit vaz

Pro odběr vzrorků na testy COVID-19 v Bruntále je zřízeno venkovní stanoviště vedle hlavního vstupu do budovy nemocnice. V pracovních dnech od 6 do 8 hodin je prováděno testování pacientů, kteří jsou objednáni praktickým lékařem nebo hygienickou stanicí.

Až dosud bruntálská nemocnice prováděla odběry pouze zájemcům z řad samoplátců. Tuto službu nabízí Nemocnice AGEL Podhorská i nadále, a to v pracovní dny od 9 do 16 hodin, po předchozí domluvě na telefonním čísle 606 668 240 za poplatek ve výši 1900 korun. Tento nový ceník vydala Laboratoř AGEL k 16.9.2020. Platbu je možné hradit pouze v hotovosti na místě odběru.