Mši svatou v kostele Panny Marie Sněžné slouží od 9 hodin biskupský vikář pro duchovní povolání Adam Rucki. Mše svatá bude obětována za dobrodince a poutníky. Hlavní poutní mši svatou v 11 hodin bude sloužit biskup ostravsko opavské diecéze Mons. František Václav Lobkowicz.

„V 15 hodin bude v areálu barokního Křížového vrchu pobožnost Křížové cesty a slavnostní chvalozpěv Te Deum,“ uvedl mluvčí Biskupství ostravsko opavského Pavel Siuda.

Barokní kostel Panny Marie Sněžné dal v Rudě postavit v letech 1756 až 1758 uničovský rychtář Jiří Greschenberger jako poděkování za záchranu svého života při nebezpečném pádu do rokle v tamním lese. Tentýž muž vybudoval v roce 1760 barokní křížovou cestu, výjimečné výtvarné úrovně a zcela ojedinělého kompozičního pojetí.

Zastavení začínají u kostela a pokračují na kopec Křížový vrch. Sousoší Ukřižování je na vrcholu a je v životní velikosti. Křížový vrch je místem dalekého rozhledu, tvoří dominantu širokého okolí. Ruda u Rýmařova leží mezi městy Rýmařov a Uničov v polovině spojovací cesty mezi Tvrdkovem a Dlouhou Loučkou a její kostel se nalézá ve středu obce.

„O vysoké návštěvnosti poutního kostela během věků svědčí prošlapaný práh při vchodu do chrámu,“ podotknul mluvčí Suida. Interiér kostela je vyveden ve světlých barvách s mramorovým oltářem a kopií obrazu z římské baziliky Panny Marie Sněžné. V kostele jsou také sochy sv. Jáchyma a sv. Anny. Varhany v Rudě jsou posledním hrajícím nástrojem mistra Schwarze z města Libavá z roku 1762.

K významným duchovním správcům patřili Jan Blokša, přítel a překladatel spisovatele Jaroslava Vrchlického a obnovitel poutního místa Antonín Vavroušek. Dlouholetým duchovním správcem Rudy nad Moravou byl emeritní děkan bruntálského děkanátu Bohumil Měchura. Nyní je poutní místo v péči bruntálského děkana Františka Zehnala, působícího v Rýmařově.