Jméno rodiny Larischů je neodmyslitelně spjato se slávou „slezského Manchestru“, jak se Krnovu kdysi přezdívalo. Rodu Laryschů patřila řada krnovských architektonických skvostů.

Putování po místech spjatých s historií Larischů přivedlo z amerického Seatelu do Krnova Petera Martynowyche s manželkou Lesley. Tři dny navštěvovali po Krnově místa, která s rodinnou Larischů nějak souvisí. „Pan Peter je synem Helgy Larischové, dcery textilního průmyslníka Rudolfa juniora. S naším zařízením se zkontaktovala jedna pražská agentura, která cestu po rodinné minulosti panu Peterovi v Česku zajišťovala. Požádala nás o spolupráci,“ vysvětlila Marcela Procházková, ekonomka Městského informačního a kulturního střediska, která spolu s vedoucím muzea Alexandrem Michl - Bernardem celé tři dny dělala potomkovi Larischů průvodce po Krnově.

„Původně byla cesta naplánovaná jako dar pro paní Helgu, rozenou Larischovou. Ta sice Krnov již dvakrát navštívila, ale protože přijela jako neohlášená turistka, nedostala se tehdy do žádného z rodinných objektů. Paní Helga se bohužel už další cesty do Krnova nedožila,“ doplnila Marcela Procházková. Spolu se svými průvodci navštívili Martynowychovi nejdřív Flemmichovu vilu, která se díky sňatku také dostala do majetku Larischů.

Navštívili Larischovu vilu na Říčním okruhu a designaturu (vzorkovací dílnu) bývalé rodinné továrny. „Ve vile na Říčním okruhu mohl pan Peter nejen obdivovat stavbu, ale samozřejmě využil i služeb Okresního archivu, který zde dnes sídlí. Přestože má důkladně zpracovaný rodokmen, našel tady další zajímavé pozůstatky historie své rodiny. Při návštěvě vzorkovny jej uchvátily původní textilní stroje a byl nadšen záměrem města vybudovat zde textilní muzeum,“ prozradila Procházková.

Díky vstřícnosti vedení krnovské pobočky ČSOB si mohl pan Martynowych důkladně prohlédnout další vilu rodiny Larischů. Byl návštěvníkem také v částech vily, které jsou běžně veřejnosti nedostupné. S dojetím se procházel po místech, kde prožila dětství jeho matka. Ve víkendovém venkovském sídle své babičky Hanne Larischové, kterou na Ježníku postavil slavný architekt Leopold Bauer, strávil přes tři hodiny. Kromě laskavého přijetí současného majitele vily Alexandra Řeháčka jej čekalo seznámení s rodinnými dokumenty, které dosud neznal. V programu nechyběla ani návštěva hřbitova a dalších míst.

„Oba Martynowychovi byli velmi milí lidé. Litovali, že jejich pobyt v Krnově byl omezen pouze na tři dny, protože byli překvapeni množstvím krás, které naše malé město nabízí. Příští rok chtějí přijet znovu se synem a bratrem pana Petera, nositelem rodového jména Rudolf. Písemnosti, které měli s sebou, jsme si do muzejní sbírky ofotili a máme slíbeno, že další kopie písemných památek na rod Larischů včetně fotografií dostaneme poštou. Se všemi těmito dokumenty se bude moci v budoucnu seznámit i veřejnost na výstavě ve Flemmichově vile,“ uzavřela Procházková.

Dita Voznicová