Ve chvíli, kdy v úterý 26. ledna zkoušeli bruntálští profesionální hasiči na vodní ploše novou zásahovou techniku, spatřili na hladině zajímavého ptáka připomínajícího kachnu. V okolí přihlíželo několik ornitologů, které se sem přilákal v České republice zcela výjimečný pták potáplici lední. Za posledních dvacet let jsou zaznamenány pouze tři zpozorované kusy tohoto opeřence v republice. Doma je na Aljašce a Grónsku, vyskytuje se i na Islandu.

„K tomu, aby potáplice mohla odlétnout, potřebuje minimálně patnáctimetrový rozběh po hladině, který jí nekompromisní ledový příkrov Slezské Harty s jediným nezamrzlým okem přibližně dva metry v průměru nabídnout nemohl,“ uvedl přímý účastník sledování opeřence, amatérský ornitolog a fotograf Petr Podzemný.

Hasiči se rozhodli pomoct, a využít novou techniku při výcviku rovnou i v ostré akci. „První naší snahou je odchycení vzácné potáplice a její přeprava na vhodnější nezamrzlé místo,“ uvedl velitel zásahu, hasič bruntálské profesionální stanice Štěpán Mikulka.

Hasiči nechali u vody síť, aby si na ni potáplice zvykla a zároveň sledovali, zda se nepotopila na příliš dlouhou dobu, což by jí mohlo uškodit. Otvor na hladině museli nakonec rozšířit, aby pták snáz vyplaval a mohl odletět. Hasičům při mínus deseti stupních zamrzla motorová pila.

Byla to bizarní podívaná

„Nastala ta nejbizarnější podívaná. Trojice do zářivě rudých kombinéz oděných hasičů střídavě sekala led, skákala na jeho okraji, propadala se do vody, to vše v bezprostřední blízkosti vzácného hosta z dalekého severu, za kterým mnozí neváhali cestovat přes půl republiky, aby jej mohli vidět,“ popsal dramatickou akci Petr Podzemný.

Nakonec se dílo podařilo, hasiči vysekali v ledu dlouhý pás, aby měla potáplice potřebnou volnou hladinu ke vzletu. „Mnohokrát jsme museli do vody a opět z vody, abychom velké kusy ledu mohli odklidit. Dráha je však nakonec volná,“ vzpomínal Štěpán Mikulka.

Druhý den byla potáplice lední již pryč. Hladina zůstala kompletně zamrzlá. Kam zmizela, nikdo neví. Snad odletěla do bezpečí. Za zásah poděkoval hasičům také Michal Jakubec ze Slezské ornitologické společnosti: „Jejich odhodlanosti a připravenosti si nesmírně cením.“

Jako první potáplici objevil Vladimír Gahura

Ojedinělého ptáka jako první pozoroval Vladimír Gahura z Malé Morávky, který se ornitologii zabývá přes čtyřicet let. Potáplici objevil v neděli 24. ledna na doposud nezamrzlém oku volné hladiny, které mělo velikost o průměru asi osm metrů. Podle něj šlo o mladého jedince, narozeného na jaře předchozího roku.

„Následující den bylo oko volné hladiny o polovinu menší a předpovědi na další mrazivé dny mnoho optimizmu nedávaly. Někteří vodní ptáci a mezi nimi potáplice na prvním místě, potřebují k rozletu volnou hladinu po které se mohou rozběhnout a odstartovat jako letadlo na ranveji. Neustále zamrzající oko toto rozhodně neumožňovalo, takže zásah hasičů pod vedením Štěpána Mikulky byl více než potřebný a potáplici zachránil,“ uvedl Vladimír Gahura.