Dobrý den, prosil bych jednu jízdenku na vlak a ještě chci poslat balík. I takovou větu začneme už zanedlouho slýchat u přepážek v nádražních halách. Česká pošta (ČP) totiž odtajnila další novinku, která by měla rozšířit způsob doručování dopisů či balíků.

Výdej i příjem poštovních zásilek by totiž nově mohli obstarávat i zaměstnanci Českých drah (ČD) v klasických pokladnách. Z některých nádraží by se tak kromě přepravního místa stala i „minipošta“. Deníku to včera potvrdili zástupci pošty i drah. Časový horizont, kdy chtějí novou službu spustit, ale zatím nesdělili.

S penězi to umí

„České dráhy mají o spolupráci s poštou zájem, jednání teď intenzivně probíhají,“ potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. „Vyjednáváme o tom, že by na některých přepážkách byla i výdejní místa pošty. Pro nás i dráhy je to zajímavé z mnoha hledisek,“ doplnil mluvčí ČP Ivo Mravinac. Pošta vychází například z toho, že už nyní zaměstnanci drah na přepážkách manipulují s penězi. Nebylo by tedy složité je zaškolit i k lehčím poštovním operacím.

Navíc i samotné drážní budovy mají mnoho nevyužitého místa a zásilky by tak nikde nepřekážely. Pošta zatím předpokládá, že by na nádražích fungovaly jen výdejny, tedy místo pro podání a vydání zásilek. Patrně by na nich nešlo provádět složitější finanční úkony. „Je to spíš nadstavba našich služeb,“ dodává Mravinac. Poštovní výdejny by podle něj měly vzniknout tam, kde pošta vůbec není, nebo tam, kde obce či soukromníci nebudou mít zájem o provoz vlastní „minipošty“.

Spolupráce pošty a dráhy není žádnou novinkou. Dlouhá léta se poštovní zásilky třídily přímo ve speciálních poštovních vozech. Poslední vyjel na koleje 29. května 1999. Od té doby pošta používá desítky vagonů k přepravě pošty mezi velkými městy, k třídění zásilek přímo ve vlaku ovšem již nedochází.

Plán na zřízení poštovních výdejen na nádražích je součástí změny pobočkové sítě ČP. Ta má nyní skoro 3400 poboček. Část z nich hodlá změnit na takzvané výdejny či pobočky typu Partner, které by provozovali obce či soukromníci. Někteří starostové s tím ale ostře nesouhlasí. Líbí se vám nápad „nádražních pošt“? Hlasujte na adrese www.denik.cz/posta.