Ve Slezsku v posledních letech přibývá případů, kdy dřevokazná houba vějířovec napadá buky v městských parcích. Podle mykologů důvodem může být sekání trávy, které přispívá k rozšiřování výtrusů této parazitické houby.

Před dvanácti lety se v parčíku u krnovského kina Mír vějířovec objevil poprvé. Je o něm známo, že dokáže během pár let zlikvidovat mohutné zdravé buky, ale na jiných dřevinách se nevyskytuje. V roce 2006 se v Krnově odborníci pokoušeli zachránit osmdesátiletý buk červenolistý, který rostl přímo vedle kina.

Ošetřili ho chemicky, ale příští rok mu vyrostly z kořenů ještě větší plodnice vějířovce. Tehdy ještě dendrologové neměli mnoho zkušeností s léčbou stromů napadených vějířovcem, proto se preventivně rozhodli buk pokácet.

V jeho sousedství totiž rostl nejstarší a nejvzácnější buk lesní na území Krnova, který díky statutu „památný strom“ má prioritní ochranu. Bohužel loni došlo k tomu, čeho se všichni obávali. Také na kořenech památného buku vyrašil vějířovec.

Houba je vůči bukovému dřevu tak agresivní, že silně napadený strom se zdevastovanými kořeny se může vyvrátit i za bezvětří. Proto je nutné kromě léčby také pravidelně kontrolovat stav kořenů. Pracovníci krnovského odboru životního prostředí nechali v těchto dnech očistit kořeny památného buku technologií Air spade.

Chtěli zjistit, jak moc jsou infikovány vějířovcem obrovským, jehož plodnice rostou nejen z kořenů, ale také v blízkosti stromu.

„Ukázalo se, že infikovaný kořen je menšího průřezu a že houba zatím nezasáhla hlavní kotevní systém. Na odkryté části v místě infikace byla proto aplikována zálivka kyseliny borité, která slouží jako desinfekce. Její účinek by měl zpomalit růst podhoubí vějířovce a také proces rozkladu dřeva,“ informovala mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Shodou okolností loni nechalo město z parku odstranit historickou kašnu, protože zasahovala do ochranného pásma památného buku a omezovala jeho kořeny. Jen co jezírko zmizelo, na kořenech vyrašil vějířovec.

Táž dřevokazná houba způsobila konec majestátného červenolistého buku lesního v opavských sadech Svobody. Vějířovec obrovský se usídlil v kořenovém systému stromu a město jej muselo v roce 2010 pokácet.

Mezi houbaři je vějířovec oblíbený, protože vyroste i za největšího sucha. Zejména mladé plodnice jsou výtečné, ale poněkud tužší. Výhodou vějířovce je to, že se snadno sbírá i uchovává a nedá se zaměnit s žádnou jedovatou houbu.

Z vějířovce se nejčastěji připravuje houbová obdoba dršťkové polévky nebo guláše.