Turisté budou moci v dohledné době navštívit další část rozsáhlého komplexu podzemních chodeb u Zlatých Hor. Zlatohorská radnice už vypsala zakázku na zpřístupnění podpatra Poštovní štoly.

Nově má být zpřístupněna soustava podzemních chodeb a komor, které se nacházejí zhruba deset metrů pod úrovní stávajícího návštěvnického okruhu. Vítězná firma bude mít za úkol především vyklidit z chodeb suť, zajistit nebezpečné úseky, prostory odvodnit, odvětrat a vytvořit prohlídkovou trasu.

V nově zpřístupňovaných prostorách se nachází zbytky dřevěného mihadlového čerpadla. Sloužilo k čerpání vody, která se v podzemí shromažďovala. „Součástí zakázky je i vyrobení repliky čerpadla. Měla by se vytvořit podle německých kreseb z 18. století," řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Práce jsou naplánovány na roky 2016 a 2017. Předpokládaná cena zakázky přesahuje čtrnáct milionů korun, přesnou cenu ukáže výběrové řízení. Část nákladů město uhradí z dotace. Zda bude Poštovní štola přístupná turistům i v letošní sezoně zatím není jasné. „Tuto možnost zvažujeme. Bude záležet, zda se s vítěznou firmou dokážeme dohodnout, že na dva či tři měsíce přeruší práce," sdělil zlatohorský starosta Milan Rác.

Mezi veřejností je přitom o prohlídku podzemních prostor velký zájem. Za deset týdnů, po které byla štola v loňském roce otevřena, ji navštívily zhruba čtyři tisíce lidí. „Na to, že jedna skupina může čítat maximálně patnáct lidí a provoz se teprve rozjížděl, je to pěkné číslo," zhodnotil starosta Rác.

Památkově chráněná Poštovní štola patří k nejzachovalejším důlním dílům v okolí Zlatých Hor. „Je jedna z mála, která nebyla zasažena novodobou důlní činností," potvrdil vedoucí zlatohorského muzea Marian Čep.

Návštěvníci ve štole vidí pozůstatky dobývání horniny metodou želízkování, barevné náteky na zdech i podzemní jezírko.

Poštovní štolu získalo město asi před třemi lety a hned začalo pracovat na jejím zpřístupnění. Úkol to nebyl jednoduchý. V chodbách se nacházelo velké množství navážky, kterou museli dělníci ručně vyvozit v kolečkách.

„Byla tam místa, kde se dalo jen proplazit zúženým prostorem, nyní se dá všude vzpřímeně chodit. Nánosy tam byly místy až metr a půl vysoké, byl tam zasypaný komín. Vše se muselo vyvézt," řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Ve středověkém důlním díle návštěvníci spatří části ručně sekaných chodeb a komínů, původní dřevěné vodotěžní zařízení nebo barevné náteky minerálů na stěnách. „Jsou tam k vidění unikátní věci, které se datují několik set let zpátky," poznamenal starosta Rác.

Svůj název získala díky tomu, že se zde podle pověsti propadl poštovní kočár.

V jedné chodbě zaujme návštěvníky krásný modrobílý obrazec. „To modré je alofán. Jsou to sirníky mědi a bílý povlak jsou sirníky zinku. Tvoří je voda, která prosakuje skálou a obohacuje se o tyto látky," vysvětluje průvodce Zdeněk Tichopád s tím, že současná prohlídková trasa byla jen ochutnávkou toho, co návštěvníky čeká v budoucnu.