Sokolovitý dravec učaroval vedení školy natolik, že se jej rozhodla umístit do svého loga. „Žáci a studenti základní školy, gymnázia a Vysoké školy podnikání, která má v našich prostorách konzultační středisko, mohou přímo v centru školy pozorovat tento přírodní úkaz, koloběh života dravých ptáků, který není díky citlivému vztahu k životnímu prostředí ohrožen,“ pochlubil se zástupce ředitele školy Jan Vavřík.

Škola opeřeným obyvatelům přeje

Poštolky si hnízdo nestaví ani skoro nevystýlají. Na Petrinu snáší tři až sedm vajec, postupně obden, ačkoliv na nich pořádně začnou sedět až po snesení posledního. Mezi vylíhnutím prvního a posledního mláděte může uplynout několik dnů, výjimečně až týden.

„Chceme zahájit dialog se státními či neziskovými sektory v oblasti životního prostředí, abychom mohli tomuto zákonem chráněnému dravci připravit ty nejlepší podmínky,“ slíbil Jan Vavřík.

Do života poštolek ve škole nezasahují. Jen je pozorují, výhradně skrz okenice. Považují to za výjimečně dobrý a neobvyklý doplněk pro výuku biologie. Vedení školy rozhodlo v tomto školním roce podporovat ekologickou a environmentální výchovu, která rozšíří studentům další obzory o přírodě a světě kolem nich. „Opravdu nádherným zážitkem je pozorovat, když se mladé poštolky pokouší o svůj první let. Poté ještě několik týdnů tráví mláďata v blízkosti rodičů a učí se od nich lovit,“ uvedl zástupce Vavřík.

Dravcovo bydliště není obyčejné

Bruntálské poštolky obecné jsou ptáci z rodu menších sokolovitých dravců, nalezneme je nejen v celé Evropě, Africe kromě Sahary a ve velké části Asie. „Nyní tak trochu patří k nám,“ doplnil Vavřík. Poštolky si vybraly báječně. Petrin na Školní ulici 2 je nádhernou architektonickou stavbou, která si zaslouží pozornost celé veřejnosti.

Charakteristickým vzezřením dodává celému okolí dojem historického prvorepublikového předměstí, z nitra školy ale už sálá duch moderní doby.

Poštolka na Petrině
Autor: Jan Vavřík