Například Petr Mora z Bruntálu chodí do Fitness Herkules Bruntál v Opavské ulici zlepšovat fyzičku. Jde o mladého muže, který je samý sval. „Chodím sem utužit postavu, abych byl trošku vitálnější, aby se udržovalo tělo," řekl pracovník stavební firmy Petr Mora. Cvičit chodí Petr Mora do bruntálské posilovny čtyřikrát až pětkrát týdně, na jeho těle je to jasně patrné.

Posilovnu provozuje Admir Bučan z Bruntálu. „Někteří lidé chodívají shodit nějaké to kilo. Posilovnu nejvíc naplňují těsně po vánočních svátcích nebo před létem, aby lépe vypadali. Je na jejich vytrvalosti a pevné vůli, jak dlouho a pravidelně cvičit vydrží," konstatoval provozovatel Admir Bučan.

Drtivá většina zákazníků chodívá zpevňovat a rozšiřovat svaly. Najdou se též takoví, kteří cvičí především kvůli bolavým zádům. O cvičence se postarají zkušení trenéři Milan Kočíř a Miroslav Kostrůnek. Když je třeba ženské trenérky, je provozovatel schopen zajistit i tu. Aby se posilující dámy cítily ve fitnesscen
tru co nejlépe. „Dochází především pravidelní hosté, kteří už bez toho cvičení nemohou být. Chodí i noví cvičenci," uvedl ke skladbě návštěvníků Admir Bučan.

Jaké chyby dělají začátečníci nejčastěji? „Těm je opravdu nutné ze začátku hodně radit, jak je to s dýcháním, jak správně cvik dělat, aby co nejlépe zabíral. Hodně důležitá je u posilování taktéž strava a spánek," upozornil Bučan.

Než začnou lidé cvičit na speciálních strojích a s činkami, měli by se nejprve pořádně rozehřát na stepperu, kole nebo na běžícím páse. Stačí deset minut v takzvané kardiozóně, aby byl organismus připraven snášet zvýšenou námahu.

„Pořádně se rozehřát před cvičením je základ. Těm, kteří začínají, jsme schopni vypracovat též cvičební plány, které by měli striktně dodržovat, pokud chtějí něčeho dosáhnout. Ať už hubnutí nebo vypracované postavy," dodal provozovatel.

Každý stroj slouží jiné svalové partii: zádům, bicepsům, nohám, tricepsům či břichu. Stroje jsou drahé, stojí okolo pětatřiceti tisíc korun. Než si je kupovat domů, je lepší za padesátikorunu navštívit po neomezenou dobu posilovnu.

Do posilovny chodí také turisté

Nejen velké posilovny v městech jsou místy pro zlepšování fyzičky. Existují i mnohem komornější cvičební prostory, jako například na Obecním úřadě v Ludvíkově. „Posilovnu v přízemí našeho úřadu využívá většinou místní omladina, ale i chlapi, kteří chtějí mít pořádné bicepsy," řekla ludvíkovská starostka Dana Selingerová. Není žádná výjimka, že si přijdou zacvičit i turisté a návštěvníci Jeseníků.

„Turisté posilovnu využívají také, především za nepříznivého počasí. Ti se obvykle velice diví, že vybíráme za vstup pouze dvacet korun, a nějak jejich pobyt mezi posilovacími stroji časově neomezujeme," uvedla starostka Selingerová. Důležité pro starostku je, že se místní ani turisté v obci nenudí, i když třeba právě trpí nedostatkem sněhu, jako 
v letošní zimní sezoně.

Menší posilovnu mají například také v budově staré školy ve Školní ulici v Břidličné. Kulturisté mají uvnitř posilovnu a tvoří Klub kondiční kulturistiky Břidličná. „Přijít může cvičit kdokoliv, stačí se zapsat za člena klubu. Měsíční poplatek činí padesát korun, cvičit se dá bez omezení. Klub má, tuším, nyní okolo šedesáti členů," potvrdil Bohumír Kamenec, starosta Břidličné. Kulturisté platí pronájem městu, město zajišťuje v budově teplo, vodu a elektřinu.

.

..klikněte pro zvětšení..