Seriál Deníku: Den s…

Není to jen tak, instalovat doškovou střechu na zakrytí zastavení naučné stezky. Je nutno si těžkou doškovou střechu naložit na hlavu, vylézt s ní na žebřík, nespadnout při tom a balancujíc na žebříku umístit střechu na to správné místo. Tak se staví jednotlivé informační tabule na Annabergu nad Andělskou Horou.

Reportér Deníku si také vyzkoušel, jak lopotnou činností je hloubení díry takzvaným závrtným šroubem. Na instalovaný šroub pak zbývá nasadit dřevěnou součást. „Přijdou na ně umístit sloupy na směrové tabule,“ doplnila Marie Kuběnová z bruntálské reklamní agentury Marie Kuběnová – ARBY.
Aby bylo možné zastavení a lavice na stezku instalovat, bylo nutné použít plošinu, jinak to v hornaté oblasti Jeseníků nešlo. Jednotlivé součásti bylo třeba po trase stezky rovnoměrně rozvozit, pak je postupně smontovat, nasadit a přetřít.

Marie Kuběnová méně hovoří a více pracuje. Během rozhovoru s novinářem nelenila a krumpáčem hloubila díru do země, aby bylo kam umístit směrovou tyčku. „Máme i naši stolárnu, takže si všechno děláme sami od a do z. Obsahem naší činnosti je promyšlení nápadu, výroba i instalace stezky,“ prozradila při kopání Marie Kuběnová.

Dřevo na jednotlivá zastavení naučné stezky vyrobila z výběrového smrku, stříšku z modřínového štípaného šindele. Lavice jsou z těžkého dubového dřeva. „Všechno musí být dopředu pořádně promyšlené. Dostali jsme jen zadané téma a s realizací jsme si už poradili,“ pokračovala Marie Kuběnová.
Podobné záležitosti jsou pro Marii Kuběnovou a jejího pomocníka Stanislava Mikulce už třináct let, co dělají tuhle práci, pouhou rutinou. J

e jim jedno, jaké je venku počasí, zakázku musí zvládnout v domluveném termínu. Budovali už panely pro Dolní Moravici, Malou Morávku, Moravský Beroun, vloni také vítací tabule pro Rýmařovsko. Jsou tvůrci studie a projektu Euroregionu Jesenicko z roku 2004, vedoucí do polské Nysy. „Jsme rádi za spolupráci s andělskohorským starostou Dušanem Vavříkem. Dodal podklady stezky a veškeré technické materiály,“ pochválila Marie Kuběnová.

Tvrdí, že stezka vedoucí na Annaberg vydrží dlouhá léta, pokud její součásti nikdo nepoškodí nebo neukradne. Jak se naučná stezka povedla, mohou posoudit turisté při procházce na Annaberg.