Chtějí kolemjdoucí pobavit a současně je požádat o pár drobných na závěrečnou oslavu, která společně s maturitou završí jejich čtyřleté studium na středních školách.

Někdy má vystoupení studentů v kostýmech podobu milého pouličního divadla, které si zaslouží honorář, jindy spíše připomíná přepadení na ulici.

Většinou jsou ale lidé pobaveni a toulají se ve svých vzpomínkách, co oni dělali, a jaký měli převlek, když bylo to "jejich" poslední zvonění.

Slavit musí, jsou posledním ročníkem bez státních maturit

V letošním roce mají budoucí maturanti několik důvodů k radosti – jednak složí zkoušku dospělosti, ale hlavně jsou posledním ročníkem, který se ještě vyhnul obávaným státním maturitám.

Za rok touto dobou jejich následovníci budou jistě pod mnohem větším tlakem, protože budou mít tu čest jako první vyzkoušet experiment s jednotnými státními maturitami.

Řada dnešních třeťáků se ale necítí příliš dobře v pozici pokusných králíků pro ověřování kladů a záporů školské reformy.

Poslední zvonění aneb umíráček nápaditosti

Že se blíží maturity a hlavně maturitní večírky, pozná člověk na ulici podle zvýšeného výskytu absurdně oděných postav, loudících peníze. Že nejde o bezdomovce či pouhopouhé somráky, jde poznat podle jejich sebevědomí, dobré nálady a více či méně nápaditých kostýmů.
Studenti vyrazili na brigádu, chtějí si přivydělat! Někteří se pouští do scének, které nemají daleko k půvabnému pouličnímu divadlu a zaslouží si honorář. Něco předvedou, jsou vtipní a je na místě dát jim za pobavení odměnu.
Jindy má však studentské maturitní poslední zvonění spíše nádech přepadení na ulici a vybírání výpalného či v lepším případě mýtného. Mnozí vymahači dluhů a exekutoři by si zde mohli vybrat nadějné spolupracovníky. Tady je cílem také pobavit, ale už ne kolemjdoucí chodce, ale hlavně sebe za vydyndané peníze.
Tohle poslední zvonění je spíš umíráček studentské nápaditosti, vtipu a recese.

Dalibor Otáhal, Lukáš Kuba