Závod Winter Survival, který se koná v Jeseníkách, potvrdil svou pověst nejnáročnější soutěže, kterou dokončí skutečně jen ti nejlepší. Ve středu 2. únoraráno se na start další etapy mezinárodního mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji nedostavila čtyři družstva. Odstartovalo proto už jen šestnáct týmů.

Svou další účast v závodě vzdal německý tým z praporu horských myslivců v Mittenwaldu a tři česká družstva. „Důvodem byla únava, vyčerpání, drobná zranění, třeba poraněné koleno nebo odřené paty,“ informoval mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Vojáci z úterka na středu nocovali nad Vrbnem u osady Bílý Potok. Nad společným ohněm si usušili oblečení, z vlastních zásob si připravili něco k snědku a pak je čekala další mrazivá noc strávená pod širým nebem. Tentokrát už uléhali pěkně unavení. Ještě večer se čtyři družstva rozhodla, že ráno už nenastoupí.

Nejlépe se zatím dařilo vojákům ze Základny munice Týniště nad Orlicí, kteří tak potvrdili svou roli favorita. Zbývající týmy měly včera před sebou opět dlouhé trasy pochodu terénem a náročné úkoly.

„Asi nejtěžší disciplína čekala na závodníky ve skalách, tam na nich bylo vidět, že jsou unavení, někteří se nevešli do časového limitu osmnácti minut. Museli překonat improvizovaný most pomocí klády a někteří na tom ztratili dost času, bylo to totiž náročné i na logiku a zvolení dobrého postupu,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

V cíli včerejší etapy na závodníky čekal ještě jeden úkol, šlo o záchranu člověka zasypaného lavinou. V prostoru třicet krát třicet metrů měli najít osobu zasypanou sněhem a na nosítkách ji dopravit do cíle.Ve čtvrtekje před závodníky poslední soutěžní den, v němž je čeká branný štafetový závod volným terénem.