Pavel Návrat, který byl zosobněním nejstarší generace krnovských divadelníků, tiše zesnul v pondělí ve věku 89 let.

Divadlo bylo jeho druhým domovem, a i když ho zhoršení sluchu přinutilo opustit jeviště, plynule přešel do role uvaděče. Krnované, kteří Pavla Návrata znali jako ochotníka, tlumočníka, historika, loutkáře, malíře, turistu, textiláka, průvodce krnovskými výstavami nebo básníka si možná ani neuvědomují, jak dramatické byly jeho osudy a kolikrát musel bojovat o holý život.

Jen málokterý z krnovských pamětníků prožil tolik významných historických událostí na vlastní kůži jako Pavel Návrat. Navzdory pokročilému věku a zhoršenému sluchu mu až do konce sloužila paměť, takže jsme před pár lety mohli zaznamenat jeho autentické vyprávění o událostech, které jiní znají jen z učebnic dějepisu.

Pavel Návrat se narodil 13. března 1921 v početné rodině s deseti sourozenci. Otec byl strojník na Albertovském panství knížete Lichnovského. „Coby holičský učeň jsem knížete osobně stříhal a díky tomuto prostředí jsem také pochytil něco z aristokratických mravů,“ vzpomínal Pavel Návrat na období dospívání.

Přestože Návrat navštěvoval pouze české školy a vždy se cítil Čechem, navlékly ho protektorátní orgány třetí říše, stejně jako řadu dalších branců z bývalého Pruska, do uniformy Wehrmachtu a poslaly ho na východní frontu. Jako spojař skončil až třicet kilometrů před Moskvou, kde ho zasáhly střepiny do plic a do nohy.

Několikrát utekl hrobníkovi z lopaty

Uzdravil se v nemocnici v Drážďanech, a byl opět poslán na frontu. Tentokrát jako saniťák ošetřoval omrzlé a zraněné Němce u Leningradu. Tady se od pacientů nakazil skvrnitým tyfem a znovu o fous utekl hrobníkovi z lopaty. V roce 1944 zažil bombardování Minsku. Když se plavil na lodi v pobřežních vodách nedaleko litevských hranic, byla jeho loď potopena a Pavel Návrat strávil tři hodiny v ledové vodě, než ho polomrtvého vylovili.

Kapitulace Německa ho zastihla ve Štětíně. Do vlasti se z Ruska vrátil až v roce 1949. „Neměl jsem statut zajatce, ale Sověti chytali každého, kdo zůstal v jejich zóně, aby měli dost sil na obnovu zničeného hospodářství,“ vysvětlil Pavel Návrat.

Hned první týden se přestěhoval z „Prajzské“ do Krnova. V textilních Závodech Stanislava Kostky Neumanna začínal jako dělník, později zde byl manipulant, mistr a skladník. Zahrál si i ve filmu, poměrně velkou roli měl v celovečerním snímku Housata režiséra Karla Smyczka. Film se natáčel v krnovských textilkách.