Pivní bar v Krnově v Revoluční ulici nemá jméno Prezident zbůhdarma. Jako ústřední dekorace ze svých státnických portrétů shlíží na lid všichni čeští a českoslovenští prezidenti, a dokonce i jeden protektorátní.

Hezky chronologicky v řadě zde visí Masaryk, Beneš, Hácha, Gottwald, Zápotocký, Novotný, Svoboda, Husák, Havel i Klaus. Miloš Zeman byl ke svým předchůdcům pověšen nenápadně, bez ovací.

„Když jsem před dvanácti lety tento podnik převzal, už nesl název Prezident. To jméno baru znělo důstojně a připomínalo hostům formou galerie, kdo všechno už seděl na Pražském hradě. Máme tu všechny bez ohledu na to, kterého prezidenta máme rádi, a kdo z nich nám není sympatický," vysvětlil prezidentskou galerii provozovatel Prezidenta Jan Tománek.

Když bar Prezident převzal, seděl na Hradě Václav Havel, takže zatím se jeho galerie rozrostla jen dvakrát: o portréty Klause a Zemana. Zatímco slavnostní věšení Klause provázela recese a zábava, Zeman byl na své místo pověšen potichu a nenápadně.

„Klause volili poslanci parlamentu, takže se k němu lidé většinou stavěli neutrálně a neměli k němu žádný osobní vztah. V těchto volbách ale voliči Zemana a Schwarzenberga tvořili nesmiřitelné tábory podle hesla: ,Kdo nejde s námi, jde proti nám'. Bohužel se tato atmosféra přenesla i do hospod," posteskl si Jan Tománek, který si udělal průzkum, jak jeho hosté reagují na nového prezidenta.

„Někteří Zemanovi voliči špatně nesou, když si z jejich kandidáta někdo dělá srandu, a jiní zase Zemana nemají rádi a nejraději by jeho obraz pověsili čelem ke zdi, aby se na něj nemuseli dívat. Chtěl jsem původně portrét pověsit slavnostně a doplnit to nějakou recesí, pustit k tomu v televizi inauguraci a točit pivo zdarma. Když jsem ale zjistil, že Zeman rozděluje nejen českou společnost, ale také naše hosty, raději jsem portrét pověsil jen tak, potichu a nenápadně," doplnil provozovatel pivního baru Prezident Jan Tománek.

.

Kalendář na místě pro prezidenta

Krnovská starostka Alena Krušinová sundala ze zdi portrét Václava Klause už před pár týdny, ale nebylo to na protest proti amnestii. Potřebovala někam pověsit kalendář.

„Dostala jsem ho na Armádě spásy, a moc se mi líbí, jak je vtipný. Některé známé osobnosti a pracovníci Charity se nechali vyfotit jako bezdomovci, třeba v kanále. Kdy budu mít v kanceláři portrét Miloše Zemana s rukama složenýma pod bradou, to je mi jedno. Nechávám to plně na panu tajemníkovi. Máme tu k řešení plno důležitějších problémů, než jsou portréty prezidenta na školách nebo na úřadech," uvedla starostka Krušinová, které se titulní fotka v kalendáři líbí tak, že má v kanceláři stále leden.