Protože vnímání estetických hodnot bývá subjektivní, často se hodnotitelé nemohli shodnout. V královské kategorii zahrada u rodinného domu ale o vítězi nebylo pochyb.

„V novodobé historii soutěže, tedy od změn kritérií v hodnocení zahrad, ještě žádná nesplňovala zadání, jako vítězka letošního ročníku. Je na Cvilíně ve Výletní ulici u rodinného domu manželů Hrouzových. Naprosto nás okouzlilo její originální řešení," uvedla členka poroty Jindřiška Váňová z krnovského odboru životního prostředí.

Popsat kouzlo této zahrady se pokusila její kolegyně Petra Mužíková: „Je to zahrada s množstvím zákoutí a více odpočívacími zónami, jíž vévodí přírodní materiál, kámen a dřevo. Kromě jiného nás zaujaly, přístřešek z obráceného kmene vyvráceného stromu s vegetací na stříšce, jezírko, nádherné kamenné schody, stejně jako množství květin a keřů anebo využití prostoru pod ovocnými stromy."

Rozhodování o druhém místě ani v ostatních kategoriích už tak snadné a jednoznačné nebylo.

Zajímavé jevy i krásné zahrady

Porota soutěže Šedivé či zelené 2016 se při srovnávání zahrad musela vypořádat s faktem, že každá má trochu jiný účel. Zatímco některé zahrady jsou jen pro okrasu, jiné jsou také užitečné díky úrodě ovoce a zeleniny. Vítěz byl letos jednoznačný, ale na druhém místě se porota nedokázala shodnout.

„Na druhém místě proto nakonec skončily zahrady dvě. Jedna se nachází v Chomýži a její charakter je více hospodářský. Druhá je vyloženě městská, u řadového domu. U ní se nám líbilo, že i malá plocha se dá velmi dobře využít," komentoval výsledky v kategorii zahrady místostarosta Michal Brunclík, který byl jedním z členů poroty.

Soutěž Šedivé č zelené byla vyhlášena pro tři kategorie. V kategorii Rozkvetlé okno, balkon se hodnotila všechna okna a balkony bytu, kategorie Rodinný domek byla určena majitelům rodinných domů, kteří se chtějí porotě pochlubit svou divoké přírodě podobnou zahradou.

Třetí kategorii Příroda na nečekaných místech ve městě obeslali fotografové snímky zajímavých jevů, které dokazují, že příroda se navzdory člověku snaží sama infiltrovat do města a objevuje se i tam, kde by ji nikdo nečekal.

Výsledky soutěže Šedivé či zelené 2016

Rozkvetlé okno, balkon:
1. místo I. Koutná (Mánesova 5)
2. J. Schmidt (Karbenská 17)
3. E. Špačková (Budovatelů 2)

Rodinný domek:
1. A. Hrouzová (Výletní 9)
2. J. Lanta (Okružní 25)
2. D. Skopalová (Zeyerova 3)
3. K. Poláchová (M. Gorkého 43)

Příroda na nečekaných místech ve městě (fotografie):
1. K. Oubělický
2. S. Bačovský
3. M. Bezděčíková
3. L. Žáčková