Doba v porodnictví však už hodně pokročila a úzkostlivě sterilní prostředí se zákazem přítomnosti manžela u porodu nebo návštěv na pokojích zrušila. Také nad odebíráním dítěte hned po porodu se zavřela minulost.

Dřív sice rodily ženy výhradně doma, ale tomu zase odpovídala vysoká úmrtnost novorozenců i rodiček. V současnosti to občas některá maminka s rychlým porodem do nemocnice nestihne, ale nečekaná situace zatím naštěstí pokaždé dopadla pro dítě i matku dobře.

Opavská porodnice se snaží vytvořit rodičkám co nejlepší podmínky. „V rámci možností se v naší porodnici snažíme ženám vytvořit podmínky, které se hodně přibližují domácím, ale s lékařským zajištěním pro případ nutnosti. Rodičky u nás své děti rozhodně nemusejí přivádět na svět v jedné poloze a pokud nechtějí, nemusí to být ani s pomocí léků.

Máme vybavení pro různé polohy, porod může probíhat s relaxační hudbou a medikaci na přání rodičky buď omezíme nebo rovnou vyloučíme,“ říká primář porodnicko gynekologického oddělení Petr Herman.

Domácí porody vnímá jako velmi riskantní záležitost, kterou by ženy z vlastního rozhodnutí určitě podstupovat neměly. „Statisticky vzato se dlouho nemusí stát nic, ale náhle se může objevit vážná komplikace a je zle. Takovou krizovou situaci porodní bába sama nezvládne,“ upozorňuje primář Herman na možná rizika.


Jitka Hrušková