„V loňském roce se velmi dobře osvědčila spolupráce s občanským sdružením Liga nejen při úklidu veřejného prostranství, ale také při řešení sociálních otázek v západní lokalitě. Radní proto schválili uzavření smlouvy o provádění úklidových prací mezi městem Bruntál a občanským sdružením Liga v návaznosti na schválený rozpočet města Bruntál pro rok 2008 s účinností od 1. dubna,“ sdělil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Přetrvávající nepořádek ale neznamená, že v kasárnách nikdo neuklízí. Opak je pravdou. „My tam provádíme úklid ve stejném režimu, jako jinde ve městě. Kontejnery odtud třeba vyvážíme dvakrát týdně, stejně jako z ostatních lokalit. Na Dlouhé ulici to ale zpravidla nestačí,“ vysvětlil situaci ředitel Technických služeb Petr Fiala.

Pod okny panelových domů na Dlouhé ulici se mnohdy povalují staré koberce, rozbitý nábytek a nejrůznější odpadky, které podle očitých svědků obyvatelé vyhazují přímo z oken svých bytů. „Teoreticky bychom tam mohli uklízet častěji, ale bylo by to na úkor ostatních částí města,“ sdělil ředitel Fiala.

Nadstandardní úklid bývalých kasáren samozřejmě není zadarmo. V minulém období za něj město zaplatilo sdružení Liga více než 400 tisíc korun. Nutno ale přiznat, že část peněz zase ušetřila na Technických službách. I přesto se tato skutečnost mnoha lidem nelíbí.

„Tak to je pěkné, to nemá chybu. Jedni dělají nepořádek, druzí to za peníze města uklízejí. Copak se to nedá zařídit jinak? To mají ti slušní pořád doplácet na ty grázly,“ rozhořčil se třeba obyvatel jednoho z rodinných domků na nedaleké ulici Osvobození.