V hornobenešovské škole PRAKTIKu letos poprvé skončili k 15. červnu studenti dálkového studia. V době, kdy škola se studiem začínala, bylo pro zaměstnané uchazeče problémem sehnat vhodnou formu studia, aby byla akceptovatelná i pro zaměstnavatele. V dálkovém studiu se studuje formou konzultací probíhajících jedenkrát až dvakrát týdně v odpoledních hodinách v rozsahu dvou set až dvou set dvacíti hodin ročně.
Studium je doplněno elektronickou podporou vzdělávání, což je výhodné zejména pro ty vytížené. „Studující zde nalezne vše, co se ve škole probírá a může si tak doplnit učivo, i když ve výuce například z pracovních důvodů chybí,“ řekl ředitel školy Richard Havlík. Studium trochu připomíná vysokou školu. Dělí se na období konzultací podle rozvrhu a na zkouškové období. V něm žák složí zkoušky ze všech předmětů.
V září 2008, kdy PRAKTIK s tímto oborem začal, nastoupilo do prvního ročníku dvacet pět uchazečů o maturitu. „Bohužel, před koncem třetího ročníku už jich zůstalo jen třináct. Všichni ale zvládli ukončit třetí ročník studia a byli připuštěni ke státní maturitě,“ uvedl ředitel Havlík. Státní maturitu zvládlo deset z nich. První maturanti na dálkovém studiu v Horním Benešově tedy měli 23,1 procentní neúspěšnost. Celostátní průměr u nástavbového studia je ale 43,9 procentní neúspěšnost, výsledek byl tedy velmi dobrý.
Novopečeným dospělým maturantům patří velký obdiv. Zvládnout studium při zaměstnání a běžných rodinných starostech jistě není nic jednoduchého. Lehké to nebylo ani pro vyučující, kteří se studentům věnovali ve dnech konzultací až do večerních hodin a mnohdy i nad jejich rámec. „Teď už záleží jen na každém z absolventů, aby nově nabyté vědomosti uplatnili v životě,“ popřál historicky prvním dálkařům Havlík.