Co je to vlastně Vodní záchranná služba?
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže Bruntál vznikla prvního dubna 2000. Zajišťuje záchranu a poskytování neodkladné, rozšířené první pomoci na otevřené vodní ploše přehrady Slezská Harta a v její blízkosti.
„Jako součást integrovaného záchranného systému se účastníme záchranných akcí při živelných pohromách a jiných akcích, kdy je potřebný náš kvalifikovaný zásah. Spolupracujeme s Hasičským záchranným sborem, Policií ČR, Záchrannou službou Moravskoslezského kraje a s Povodím Odry.
Během sezony zajišťujeme služby na našich základnách u přehrady," sdělil Milan Střelec, předseda Vodní záchranné služby Bruntál. Vodní záchranáři se schází dobrovolně pod záštitou Ministerstva vnitra ve formě občanského sdružení. Spolupracují s obcemi nejen v okolí Slezské Harty, ale i s dalšími obcemi v celém regionu.
Zásluhy sdružení
Vodní záchranáři se prezentují i při obecních akcích, jako jsou například Dětský den, dny obce a podobně.
„Předvádíme ukázky z činnosti vodního záchranářství, například vytažení tonoucího a poskytnutí první pomoci. Za dobu naší působnosti na přehradě Slezská Harta zachránili naši členové před jistým utopením pět osob, z toho dvě malé děti. Zajišťovali jsme také neodkladnou rychlou pomoc v případě mozkové mrtvice starší osoby.
Při dnech města Bruntál jsme ošetřili osm osob, z toho tři případy jsme předali Záchranné službě Moravskoslezského kraje," vyjmenoval zásluhy sdružení Milan Střelec.
Členové nejsou amatéři
Všichni členové absolvovali školení základní normy zdravotnických znalostí, za podpory Márii Vlkové, ředitelky Oblastního spolku Českého červeného kříže v Bruntále. Většina z nich úspěšně prošla výcvikem nutným pro řízení motorového člunu a obdržela průkaz Vůdce malého plavidla.
Někteří členové jsou také držiteli potápěčského průkazu a kvalifikace záchranář. Tento rok se mohli pochlubit úspěchy tří mladých členů, kteří získali průkaz pro řízení motorového člunu a kvalifikaci záchranáře. Jsou jimi Adam Matějka, Radim Červenka a Mirka Kroupová.
Bez sponzorů by to nešlo
Veškeré finance na provoz získává sdružení z vlastních prostředků a od sponzorů. Tato záchranářská činnost je dobrovolná a členové se schází ve svém volném čase. Sponzorské dary putují na palivo do vodních člunů, pořízení a údržbu záchranářské výbavy a provoz záchranného vozidla. Velkou položkou v rozpočtu je dosažení a zvyšování odborné kvalifikace členů.
„Jsme velmi vděčni hejtmanovi Moravskoslezského kraje Miroslavu Novákovi za jeho podporu při bezúplatném převodu sanitky do našeho užívání a za finanční pomoc z dotačního programu Moravskoslezského kraje. Za finanční pomoc bychom chtěli také poděkovat obcím mikroregionu Slezská Harta a dalším sponzorům a firmám zde v okolí, které si naší dobrovolné práce cení a pomocí různých prostředků nás podporují," děkoval Milan Střelec.
Pomáhat může každý
Během ledna plánují dobrovolníci otevřít kroužek záchranářského výcviku ve Wellness centru Bruntál, který by se měl konat každou sobotu od osmi do deseti hodin. Všechny zájemce vítá nejen předseda sdružení, ale i další členové, kteří rádi přivítají každého, kdo má zájem o pomoc druhým.
„Za dotace od sponzorů jsem velmi vděčná. Můžeme díky nim nakoupit nové pomůcky a dále se zdokonalovat v naší činnosti. Moc rádi taky přivítáme nové členy, kteří chtějí pomáhat. Každý je mezi námi srdečně vítaný," oznámila s úsměvem Kristýna Štěpánová, členka sdružení.
Miriam Opletalová