V tuto chvíli už konvoj pěti kamionů s 50 tunami teplého oblečení míří směrem na Slavjansk, kde utrpení lidí ve válečné zóně prohloubila krutá zima. V Krnově sbírku oblečení uspořádali pracovníci MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie Krnov, část regionální humanitární pomoci pak díky iniciativě pedagožky Lenky Ježkové poskytla také speciální škola z Rýmařovské ulice v Bruntále.

Pomoc Ukrajině má ve škole tradici

Není to poprvé, co MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie Krnov pomáhá lidem na Ukrajině. „Bývalý ředitel naší školy Svatopluk Chlápek řadu let organizoval sbírky pro západní, Zakarpatskou Ukrajinu. Tentokrát jsme usoudili, že na východě ve válečné zóně bude naše pomoc důležitější.

Navázala jsem proto spolupráci s Ivem Dokoupilem a Luďkem Ondruškou z Člověka v tísni, domluvila se s kolegy a společně se nám podařilo sbírku zorganizovat během tří týdnů," uvedla Barbora Klečková, která v krnovské speciální škole působí jako preventistka.

Jídlo koupí na místě

Z Krnova vezou kamiony na Ukrajinu pytle se zimním oblečením, přikrývkami, spacáky, dekami a hračkami. Převládá zejména oblečení pro rodiny s malými dětmi, ve sbírce ale chybí potraviny.

„Převážet potraviny přes hranice by bylo komplikované kvůli celním předpisům. Proto jsme se rozhodli, že lepší bude zajistit nákup jídla až na Ukrajině," řekl pracovník Člověka v tísni Ivo Dokoupil, který osobně humanitární pomoc v Krnově přebíral.

Právě k nákupu potravin budou využity peníze ze sbírek, i těch, které zástupcům Člověka v tísni pomáhali vybrat partneři na Krnovsku a Bruntálsku.

Situace na Ukrajině

Rozhodnutí zorganizovat sbírku přiměly Barboru Klečkovou z MŠ, ZŠ a SŠ Slezské diakonie Krnov fotografie a svědectví, které z válečného území přivezli krnovský kameraman Luděk Ondruška a cestovatel a fotograf Ivo Dokoupil. Oba tam působili jako spolupracovníci organizace Člověk v tísni.

Nyní se v Doněcké a Luhanské oblasti podílejí na distribuci pomoci. „Chtěli jsme alespoň formou sbírky pomoct lidem, kteří na Ukrajině trpí válečným konfliktem," řekla Klečková a dodala: „Psala jsem si s jednou ukrajinskou dívkou, říkala, že si velmi váží toho, že na ně tady v Česku myslíme."

Kolik materiálu i peněz se podařilo shromáždit za pouhé tři týdny od vyhlášení sbírky, organizátory příjemně překvapilo. „Za tak krátkou dobu, navíc přerušenou vánočními svátky, se toho sešlo skutečně hodně. Možná v tom sehrálo roli i zvýšené sociální cítění v období vánočních svátků," podotkla Barbora Klečková.

Pomoci lidí z našeho regionu si váží i koordinátor pomoci na Ukrajině Ivo Dokoupil. „Je to krásný akt solidarity, kterého si velmi ceníme. Proto jsme také posbírali i menší zásilky, kterými lidé chtějí pomoci. Je úžasné, kolik lidí bylo ochotných pro sbírku obětovat svůj čas i peníze.

Mnozí nedarovali jenom nošené věci, ale kupovali potřebným i zcela nové," dodal Dokoupil s tím, že oblečení budou distribuovat místní úřady spolu s místními dobrovolníky.

Člověk v tísni ve spolupráci s dalšími organizacemi veze oblečení, jež poslouží tisícům lidí, kteří často museli uprchnout před boji jen s holýma rukama a nemají prostředky na nákup nového šatstva a dalších osobních potřeb.

Konvoj kamionů

Konvoj pěti kamionů s nákladem střešní krytiny pro domy zničené ostřelováním a s oblečením zamířil z České republiky do dva tisíce kilometrů vzdáleného Slavjansku. Téměř 47 tun střešní krytiny pomůže opravit stovky válkou poničených domů, a padesát tun zimního oblečení poslouží na mrazivé východní Ukrajině tisícům místních i uprchlíků.

Na Donbas zamířila i tuna nádobí nebo lékárničky. Doprava 98 tun pomoci by nebyla možná bez darů a pomoci několika firem a organizací. S Člověkem v tísni spolupracuje Armáda spásy, Adra, pražská a broumovská pobočka Diakonie, Pomocné sdružení žen a samozřejmě i řada sponzorů a dobrovolníků včetně těch z Krnova.

Člověk v tísni na UkrajiněČlověk v tísni pomáhá na východě Ukrajiny od srpna. Pomoc organizuje z kanceláře ve Slavjansku. Těm nejpotřebnějším poskytuje okamžitou humanitární pomoc, jako je jídlo a léky. Pomáhá s opravou poničených domů nebo vybavováním uprchlických center. Lidem nabízí poukázky na nákup jídla.

Od listopadu soustavně pracuje i v Doněcku a oblastech kontrolovaných separatisty. Měsíčně zásobuje potravinami přes 7 000 lidí. Podpořil také několik domovů důchodců, hospiců či útulků pro bezdomovce.