Linhartovským zámkem projdou tisíce návštěvníků. Většina z nich netuší, že na opačné straně Města Albrechtic v Hynčicích je ještě jeden zámek, který slouží jako bytový dům. Bydlí v něm také rodina Aleny Křištofové z Českého svazu ochránců přírody ČSOP, která ve spolupráci s majitelem zámeckého parku Lesy ČR vymýšlí, jak sídlo šlechticů a továrníků zpřístupnit veřejnosti.

Inspiruje se zámeckým zahradnictvím, které vzkvétalo díky šlechticům Keil von Eichenthurn. K jejich rodovému mauzoleu v lůně přírody vede městský turistický okruh. Panely informují o historii místa. Lesníci nabízí lesní pedagogiku neboli přírodopis v přírodě.

Záhony v zámecké zahradě navštěvují školy, školky i celé rodiny, aby obdivovaly sbírku osmnácti odrůd rajčat, dýně, bylinky i zeleninu, jaká se pěstovala za našich babiček. Je to místo jak stvořené k piknikům a procházkám z časů pevní republiky.

„Dřív jsme problémy s vodou neznali, ale loňské sucho bylo tak silné, že jsme museli čistit studnu v zámeckém parku, aby bylo čím zalévat záhony. Teď sice dlouho pršelo, ale dopady na podzemní vodu jsou zatím zanedbatelné. Proto jsme pozvali hydrologa Jana Unucku z Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ Ostrava,“ ujala se mikrofonu Alena Křištofová, když si swingové LAM trio dalo pauzu.

POMNĚNKOVÁ SLAVNOST je jak stvořená k procházkám zámeckým parkem.Zdroj: Deník / František Kuba

Jan Unucka potvrdil, že posledních pět let přineslo nejhorší sucho, jaké jsme kdy zaznamenali v monitoringu od 18. století.

„Situace je vážná. Jestli z ní má vzejít něco pozitivního, tak to, že lidé začínají nad vodou víc uvažovat. Někdy sobecky, aby měli dost vody pro své potřeby, ale přibývá i těch, kteří chtějí pomáhat přírodě. Ať už založením mokřadů nebo napajedly pro ptáky a pro ježky. Role ČHMÚ je co nejpřesněji provádět měření na stovce stanic na Bruntálsku, Krnovsku a v Jeseníkách, i v dalších čtyřech stovkách objektů, jako jsou vrty a prameny. Na většině z nich už padla historické minima, a nebo se k nim blížíme,“ popsal situaci Unucka a pozval veřejnost na prohlídku hydrologických přístrojů.