Milovníkům krnovské historie pořádně zatrnulo, když tato škola zmizela pod lešením. Latzelova fasáda dostane polystyrenovou izolaci kvůli zateplení. Jde o tak významnou budovu, že proti izolaci protestuje vedení Krnova.
„Domy na dnešní Revoluční ulici číslo 88 a 90 v Krnově byly postaveny významným stavitelem Ernstem Latzelem v roce 1903. Latzel realizoval například i krnovskou radnici, Larischovy vily na Říčním okruhu, faru na náměstí Osvobození a mnoho dalších architektonicky hodnotných staveb.
Severní strana Revoluční ulice se do dnešního dne dochovala s minimem negativních zásahů do kompaktní zástavby a urbanistické struktury," připomenul místostarosta Michal Brunclík krajskému úřadu význam objektu, který šťastně přečkal válku i socialismus.
„Nejsme přesvědčeni, že zateplení cihelného zdiva tloušťky přes 50 centimetrů polystyrénem jsou účelně vynaložené prostředky. Když zohledníme ztrátu původní fasády v neorenesančním stylu, jedná se přímo o mrhání pod záminkou vylepšení vzhledu a snížení energetické náročnosti.
Jde o úmyslné hyzdění tváře Krnova. Nemluvě o nerespektování historie," dodal Brunclík v dopise adresovaném investičnímu i školskému odboru krajského úřadu. Rovněž připomenul, že degradace staveb nevhodnými materiály se projevila již na krnovském gymnáziu, kde vlastník historickou budovu zohyzdil výměnou původních oken za plastová.
„Město Krnov zásadně nesouhlasí se tímto způsobem rekonstrukce historicky významné budovy. Žádáme, abyste při zamýšlených rekonstrukcích respektovali naši snahu zachovat budovy s určitou historií a vzhledem pro budoucí generace," vzkázal Michal Brunclík kraji.
POZNÁMKA: Soutěžní otázky
Před sto lety Krnov zažil rozmach průmyslu. Žilo zde plno bohatých investorů, kteří se zhlédli ve vídeňském stylu. Toužili mít v Krnově odlesk velkoměsta, což bylo požehnáním pro talentované architekty. K těm nejschopnějším patřil Ernst Latzel. Jeho hotel Staatsbahn v Revoluční ulici u nádraží znají čeští patrioti díky pamětní desce vynálezce Františka Křižíka, který zde byl pár měsíců ubytován.
Dnes jsou v bývalém hotelu místo hostů studenti dopravní školy. Ve stejné době, kdy krnovský místostarosta psal hořkou stížnost kvůli znehodnocení historické Latzelovy fasády polystyrenem, vyhlásili studenti této školy soutěž Máme rádi Krnov.
Ptali se soutěžících například: Měl továrník Theodor Flemmich ve své vile lovecký pokoj? Jaký byl původní název hotelu Slezský domov? Odkud pochází Neptunova kašna, jejíž kopie je před Švédskou zdí?
Také já mám rád Krnov, jeho historii i architekturu, tak mě také napadlo pár otázek. Co architektonicky hodnotného se v Krnově postavilo v uplynulých třiceti letech? Jaký je rozdíl mezi zateplením betonového Prioru a neorenesančního domu Ernsta Latzela? Proč má gymnázium plastová okna? Co říkají místní architekti na přípravu modernizace lázní?
Proč byla u kašny na náměstí Hrdinů mramorová mozaika sochaře Jiravy nahrazena betonem? Co by řekli k současnému Krnovu jeho tvůrci Ernst Latzel, Josef Hartel, Moritz Hinträger, Franz Blasch, Otto Prutscher, Leo Kametz nebo Leopold Bauer?