Mezi stánky zastupujícími jednotlivé školy okresu Bruntál se objevil také stánek zastupující odborné školy polské.

„Naše škola úspěšně spolupracuje se Střední školou automobilní a podnikání v Krnově. I díky této spolupráci jsme se rozhodli představit na krnovském veletrhu také svoji školu. Navíc jsme se byli podívat na předchozím, nultém ročníku veletrhu, který se nám velmi líbil,“ vysvětlil důvody účasti Arkadiusz Trochowski, vedoucí praktických dílen Zespol Szkol Zawodowych v Prudniku.

I když veletrh byl určen především pro mladé lidi, kterým měl ukázat, jaká je nabídka studijních oborů, polští vystavovatelé si naděje na získání českých studentů nedělali.

„Našim cílem bylo na veletrhu prezentovat svou školu. Ukázat, jaké výrobky naši studenti v hodinách dělají a také ukázat, že systém výuky je v obou zemích velmi podobný. Nepřijeli jsme, abychom přijímali české studenty. Uvědomuji si, že je zde určitá jazyková bariéra, která možnost studia na naší škole ztěžuje,“ řekl Arkadiusz Trochowski.

Polští vystavovatelé ocenili také samotný nápad zorganizovat takovýto veletrh. „V Polsku takovéto veletrhy nejsou. Nejčastější formou prezentace je, že si každá škola udělá Den otevřených dveří. Konají se také takzvané Trhy práce, ale tam se prezentují zaměstnavatelé, kteří se snaží získat nové pracovníky. Zájemcům potom radí, jaký obor by si měli zvolit,“ uvedl Trochowski.

„Na krnovském veletrhu oceňuji také to, že jsou zde všechny školy na jednom prostoru. Studenti mají tedy možnost konfrontace a mohou si sami vybrat, která škola by jim vyhovovala lépe. Přínosné je to i pro zástupce škol, ti si mohou na místě vyměňovat své zkušenosti a ledacos užitečného si poradit,“ zhodnotil Trochowski veletrh a dodal, že pokud se bude podobná akce v Krnově opakovat, rádi na ni opět přijedou.

Květa Gebauerová