Na nádraží v Třemešné se potkali římský voják svatý Martin na koni, česky hovořící vojáci v uniformách wehmachtu a polští patrioti s červeno bílými vlaječkami. Polská republika totiž slaví 11. 11. Den nezávislosti.

První světová válka skončila 11. 11. v 11 hodin, a ve stejný den byla vyhlášena nezávislá Polská republika. Zatímco my máme datum 11. 11. spojené pouze s otevíráním mladého vína, naši severní sousedé navíc slaví, že po dlouhých 123 letech se Polsko vrátilo zpět na mapu Evropy.

Skupina polských patriotů oslavila sto let Polska jízdou po úzkokolejce s červeno bílými vlajkami. Fanoušci vojenské historie dostali nápad vyrazit na výlet do Sudet a svézt se parním vlakem v uniformách wehrmachtu. Vojáci z druhé světové války si rezervovali místenky ve stejném vagonu jako polští patrioti.

Polští patrioti slavili na Osoblažce Den nezávislosti Polska červenobílými vlaječkami. Fanoušci vojenské historie na výlet do Sudet zvolili maskáčový outfit vojáků wehrmachtu.

Při svatomartinských jízdách pamětníci vzpomínají, jak 11. listopadu 2014 cestoval po Osoblažce také český prezident Miloš Zeman, který si v rámci oficiální návštěvy Osoblažska dopřál projížďku parním vlakem.