Za tuto svou činnost dostávají finanční odměnu. V případě velkých firem a velkých měst mohou tyto odměny dosáhnout desetitisícových částek měsíčně. V malých městech a u malých firem je tomu ale jinak. Odměny jsou zde často v řádu stokorun a mnohdy je zástupci města vykonávají bezplatně.
„Nejsem si vědoma skutečnosti, že by město Krnov bylo zastupováno někým z vedení města ve firmách jinak než jako členové valné hromady a bez nároku na odměnu. Jedná se o firmy zřízené městem, odměnu dostávají členové dozorčích rad, s výjimkou zaměstnanců úřadu, kteří funkci člena dozorčí rady vykonávají bezplatně,“ potvrdila tuto skutečnost starostka Krnova Renata Ramazanová.
Podobně je tomu také v jiných městech našeho okresu. „Já jsem místopředsedou představenstva VaK Bruntál a předseda honebního společenstva Rýmařov. Nemám nikde žádnou odměnu. Mám jen práci navíc a hmotnou odpovědnost, ručím totiž celým svým majetkem. Místostarosta Jaroslav Kala je členem dozorčí rady VaK a také nebere nic. Někteří neuvolnění zastupitelé jsou v dozorčích radách městských organizací Teplo Rýmařov a Městské služby Rýmařov a berou měsíční odměnu několik stokorun,“ doplnil starosta Rýmařova Petr Klouda.
„U nás máme dvě obchodní organizace se stoprocentní účastí města. Nikdo z vedení města není jednatelem ani členem dozorčí rady. Valná hromada obou firem je tvořena radou města a ani za jednání rady ve funkci valné hromady nejsou vypláceny žádné odměny. V roce 2000, v době zakládání obou firem, jsem byla jako místostarostka jednatelkou obou firem. Zajišťovala jsem úkony při zakládání a rozjezdu společností a za celou tu dobu jsem za tuto práci nepobírala žádnou odměnu, protože bylo zájmem města tyto obchodní organizace uvést do provozu,“ sdělila starostka Vrbna pod Pradědem Helena Kudelová.
V Bruntále je ve firmě Teplo Bruntál členem dozorčí rady místostarosta Václav Mores. Valnou hromadu Technických služeb Bruntál tvoří městská rada a členy dozorčí rady jsou zastupitelé Jiří Žák a Stanislav Navrátil. Ten je rovněž členem představenstva VaK Bruntál, kde je radní Jiří Zlámal předsedou dozorčí rady. Ve valné hromadě zastupuje město místostarosta Václav Mores. Starosta František Struška je ve valné hromadě společnosti Brvos Bruntál. Zastupitelka Ludmila Navarová je členkou představenstva společnosti ELIO Slezsko, kde je zastupitel Vladimír Jedlička členem dozorčí rady a radní Petr Fiala členem valné hromady.
"Uvolnění členové rady, to znamená starosta a místostarosta, nemají podle zákona o střetu zájmu nárok na odměnu za výkon funkce, kdy zastupují město v orgánech společností s účastí města. Neuvolnění radní nejsou povinni ve svých čestných prohlášeních zveřejňovat výši příjmů z této činnosti, jestliže tyto příjmy nejsou vyšší než 100 tisíc korun za rok. Pokud jde o ostatní zastupitele, nejsou povinni podávat tato čestná prohlášení,“ vysvětlil mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.
Odměny zastupitelům nejsou ohromující
Členové obecních a městských zastupitelstev, rad a komisí dostávají za svou práci v těchto řídících, a v případně komisi spíše poradních orgánech, také finanční odměnu. Mezi „obyčejným lidem“ kolují fámy o tom, že si zastupitelé o svých odměnách rozhodují sami, a o tom, jak je proto tato činnost ekonomicky výhodná.„Je to hodně peněz za málo muziky,“ je možné občas zaslechnout u žen debatujících na rohu ulice nebo u mužů, kteří se stejné činnosti věnují nejraději v pivnicích a podobných zařízeních.
Pravda je ale poněkud jiná. Odměny členům zastupitelstev jsou stanoveny nařízením vlády. Nyní je to konkrétně nařízení vlády č. 79/2008, které je v platnosti od 1. března letošního roku. Nařízení vlády pak musí projednat a schválit i obecní nebo městské orgány. Například bruntálská městská rada se zabývala tímto nařízením na svém zasedání 4. března a doporučila městskému zastupitelstvu výši odměn schválit.
Bruntálští městští zastupitelé projednali návrh radních na výši odměn a schválili jej na svém zasedání v úterý 11. března. Jednalo se ale do značné míry o formální proceduru, protože skutečnou výši stanovuje vláda. Zastupitelé všech obcí a měst ale stejnou částku nedostávají. Je rozdíl, jestliže tuto funkci vykonávají na malé vesnici nebo ve velkém městě.