Policistky z obvodního oddělení Krnov a Bruntál upoutaly nakupující v krnovských marketech nejen uniformami a milým úsměvem, ale hlavně informacemi o tom, jak zabránit tomu, aby z nákupu neodcházeli bez tašky, peněženky a iluzí o lidské vzájemnosti.

Obchodní domy a přilehlá parkoviště jsou totiž rájem zlodějů, kteří přesně vědí, co chtějí a v rozhodném okamžiku nikdy neváhají. Člověk plně zabraný do nakupování je pro ně snadnou kořistí. Stačí být trochu obezřetnější a zloději pak nemají šanci.

„Tato akce je zaměřená zejména na prevenci majetkové trestné činnosti, aby se lidé nenechávali okrást jak v marketu, tak na ulici,“ uvedla bruntálská komisařka Ivana Křištofová. „Upozorňujeme kolemjdoucí na veškerá nebezpečí, která je mohou při nakupování potkat. Oslovujeme hlavně rizikové skupiny, tedy děti, seniory a ženy,“ řekla Křištofová.

Když se dlouho nic nestane, pozornost lidí slábne

Situací, při nichž jsme v přímé konfrontaci s kriminalitou je neuvěřitelné množství. To je také důvod, proč podobné preventivní akce mají smysl. Pomáhají už tím, že se lidé zamyslí a nějakou dobu dbají na policejní rady opravdu pozorně. Po čase, kdy se jim nic nepříjemného nestane, ale pozapomínají, proto je dobré preventivní programy stále opakovat.

„Během obou dnů nám lidé pověděli opravdu hodně osobních zážitků, kdy byli okradeni nebo napadeni. Jedna paní nám třeba popsala, jak se jen na malou chvíli otočila k regálu a v dalším okamžiku už byla taška, kterou si nechala v nákupním vozíku, nenávratně pryč,“ prozradila krnovská preventistka Pavla Welnová.

Takových případů je nespočet. „Část okradených na policii nic neohlásí, protože měli v peněžence třeba jen drobné. I tak je to pro ně dost nepříjemná zkušenost. Těmto případům říkáme skrytá, latentní kriminalita, která se neprojeví ve statistikách,“ podotkla Ivana Křištofová.

Rady budoucím řidičům

Mimo krádeží si nakupující, kteří se s policistkami dali do řeči, stěžovali také na zvýšenou agresivitu řidičů na silnicích i parkovištích. Vadili jim například mladí a neurvalí řidiči se sebevědomím králů silnic. Proto se policistky zaměřily i na mládež ve věku těsně před možností udělat řidičský průkaz, aby ji procvičily v pravidlech.

„Zajímal jsem se hlavně o řidičák, který už si budu brzy dělat. Paní policistka mi poradila, upozornila na různé situace a byla moc milá. Tahle akce se mi opravdu líbí,“ pochvaloval si Pavel Količ, jež slíbil, že bude dobrým šoférem, při řízení auta zodpovědným a ohleduplným k ostatním.