Projekt je připravený tak, aby se školáci při setkání s policistkami nenudili a ještě dlouho vzpomínali na zajímavé zážitky, které jim nabídnou. Mohou si prohlédnout plíce kuřáka, vyzkoušet si na křivém zrcadle, jak svět vnímá opilý člověk, zasmát se veselým obrázkům opilců a feťáků nebo při posezení v malém domečku přemýšlet o tom, jaké je to být zavřený ve vězení.

Projekt Tvoje správná volba je postaven na tom, že namísto nudné přednášky si policistky s dětmi hrají různé hry a při tom si povídají. Proč alkohol škodí dětem víc než dospělým? Protože dětský organismus ještě neumí alkohol odbourávat, takže ho můžeme ochutnat až od osmnácti let.

Je nebezpečnější tabák, alkohol, nebo marihuana? Marihuana, protože je nelegální a hrozí za ni trest. Může mít taky dospělý člověk otravu alkoholem? Jak vnímá svět opilý člověk? Jak se projevuje opilost ve skupině? Jaké orgány poškozuje kouření cigaret a jaké alkohol? Co je to závislost? To jsou jen některé z témat, o kterých se školáci pod vedením policistek baví.

„Tento projekt pro prevenci ve školách vytvořila a vyzkoušela slovenská policie, a podle odborníků je velmi zdařilý. Nám se podařilo díky spolupráci se slovenskými kolegy získat rekvizity, didaktické pomůcky a dokonce panely z tohoto projektu v českém překladu. Abychom se s nimi naučili pracovat a správně děti vést po pedagogické stránce, absolvovali jsme školení v Čadci, kde nám vydali certifikát.

Dozvěděli jsme se například, jak reagovat na dotazy dětí, aby odpověď byla přiměřená jejich věku,“ představila policejní preventistka Ivana Křištofová projekt, který momentálně běží v Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

V Bruntále a v Krnově děti na školách už tuto akci zažily, tento týden se s ní seznámí školáci z Albrechticka, Osoblažska a Jindřichovska.

„Je to příležitost jak formou hry, zábavy a zážitků z interaktivní dílny sdělit dětem závažná témata. Základem je, aby si mohly všechno o čem se bavíme nějakým způsobem osahat a vyzkoušet. Primárně je projekt Správná volba určená pro děti ve věku 9 a 10 let, tedy pro čtvrtou třídu, ale moc se to líbilo i třeťákům a páťákům,“ dodala policejní preventistka Křištofová, která za pomoci dvou kolegyň vede skupiny po patnácti až dvaceti dětech.

Děti dostanou na památku pracovní složky s různými úkoly a obrázky, aby jim připomínaly, co se od policistek dozvěděly. Poněkud komicky působí alibistické konstatování na titulní straně složek, že tento dokument představuje výhradně názor autora a Evropská komise pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost, která projekt podpořila, nezodpovídá za použití informací obsažených v tomto dokumentu.