Rovněž policisté z bruntálského okresu se zapojili do mezinárodní organizace, která nese název International police association (IPA). Ta sdružuje policisty ze třiašedesáti zemí světa. Policistů je v ní organizováno přes čtyři sta tisíc. K české sekci IPA se hlásí rovněž velké procento zdejších policistů.

„Jezdíme do Rakouska na zásahovku, s našimi zahraničními kolegy se utkáváme ve fotbale či střelbách. Profesní zájmy kombinujeme se vzájemným odhalováním svého soukromí jiným,“ uvedl uznávaný policista a člen IPA Tomáš Tuhý. Ten považuje podobná setkání za plodná. Vždy se dá získat či předat nějaká zkušenost. „Zajímá nás i technika v jiných zemích. Každá policejní složka se ptá na to své, například dopraváci na radary a měření,“ uvedl Tomáš Tuhý.

Bruntálští strážci zákona zajíždějí mimo jiné i na Slovensko, do Maďarska či Polska. Před dvěma lety vybojovali zdejší policisté druhé místo ve střelbách v Maďarsku, kam se letos znovu chystají. „Do Prievidze zase zajíždíme sehrát fotbalová utkání,“ vyjádřil se Tomáš Tuhý. To vše umožňuje IPA, která si klade za cíl podporu přátelských vztahů a vzájemnou pomoc mezi policisty z různých zemí. Na podzim se bruntálští, jeseničtí a albrechtičtí policisté chystají na mezinárodní fotbalový turnaj do Chorvatska.

„Heslo IPA zní Servo per Amikeco, což znamená v překladu Služba přátelstvím. IPA usiluje zejména o vytváření pout přátelství mezi národy, o vytváření kulturních vztahů mezi jednotlivými členy, rozšiřování všeobecných vědomostí a výměnu odborných zkušeností,“ podotkla mluvčí bruntálských policistů Lucie Zgarbová.

Minulý týden se Bruntálští účastnili policejních oslav v polském Kędzierzynu – Koźle. „I toto setkání považujeme za velmi přínosné. Podobných akcí se budeme i nadále zúčastňovat,“ dodala Lucie Zgarbová.