Do ulic vyrážejí děti z Bruntálska nejen po svých, ale i na kolech, kolečkových bruslích či skateboardech. Na malého člověka čeká mimo domov celá řada nástrah. „Probrali jsme značení, které je důležité znát,“ řekla Deníku Pavla Tušková z bruntálské policie. Sličná policistka dětem učarovala. Samy se zapojovaly do debaty. Poznávaly značky jako Pozor, děti, Práce na silnici či Chráněný železniční přejezd. Vyjmenovaly si všechno to, co má mít na sobě správně vybavený bicykl.
„Já vím, já vím,“ každou chvíli zvolal žák Libor Navrátil na policistčin dotaz. Zdatně mu sekundovali i jeho spolužáci. „Znám číslo 150, 155, 156 i 158, vím, komu se na které dovolám,“ chlubil se Martin Macura. Pavla Tušková rovněž školákům vysvětlila, na kterých silnicích je jízda na bicyklu zapovězena. „Jde například o dálnice či stezky pro chodce. Na kruhovém objezdu je zase nutné jezdit po pravé straně,“ popisovala policistka. Při výjezdu z rondelu je pak třeba ukázat rukou směr, kterým se velocipedista ubírá. Při vjezdu na něj to nutné není. Dětem šly i křižovatky, věděly, že existuje přednost zprava – takzvané pravidlo pravé ruky. „Ochranná přílba je povinná až do 18 let věku,“ školila Pavla Tušková.
Pavla Bojanovská z bruntálské pobočky Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě zase vysvětlovala, že při jízdě na jednostopém vozidle může dojít k bolestivým zraněním. „To v tom lepším případě. Jízda na kole přispívá našemu zdraví, srdci, plícím, mozku i svalům. Vyžaduje si ale dobrý zdravotní stav, fyzickou i duševní kondici,“ popsala Pavla Bojanovská. Pro jízdu je vhodné pohodlné oblečení jasných barev, dobré jsou reflexní pásky. Děti se zaradovaly, když jim na konec rozdala Pavla Tušková reflexní prvky. „Pásku užmámna školní brašně, nyní si ji přilepím i na oblečení,“ slíbil žák Martin Macura. Také jeho spolužáci přijali darované prvky s nadšením.