Sešli se zde policisté, kteří pracují na úseku státních hranic od Šumperka až po Hlučínsko.

"Protože Krnov leží uprostřed tohoto úseku hranice, přivítali jsme u nás zástupce inspektorátů cizinecké policie Opava a Žulová. Z polské strany přijeli kolegové z Nysy, Opole i Ratiboře. Účelem tohoto setkání bylo vyhodnocení dosavadní spolupráce. Jednali jsme o tom jak funguje předávání informací, jak se osvědčily společné česko-polské policejní hlídky i jaké jsou odezvy na naši práci ze strany občanů," uvedl vedoucí krnovského Inspektorátu cizinecké policie Antonín Kaňok.

Policisté uzavřeli pamětní knihu

Příslušníky cizinecké policie přivítali na krnovské radnici místostarostka Alena Krušinová a tajemník Igor Kozelek, který mezi hosty poznal řadu bývalých kolegů. Než se Igor Kolezek stal tajemníkem krnovské radnice, několik let v uniformě pohraničního policisty obcházel česko - polskou hranici, takže setkání v obřadní síni mělo obzvlášť přátelskou atmosféru. Na závěr tohoto setkání na radnici se všichni hosté podepsali do pamětní knihy Krnova.

"Shodou okolností na nás zbyla v pamětní knize poslední strana, takže náš zápis tuto kroniku navždy uzavřel. Když jsme zjistili, že první zápis do této knihy provedl při návštěvě Krnova prezident Václav Havel a nám připadla čest ji svými podpisy uzavřít, kolegy to samozřejmě potěšilo," vzpomíná na slavnostní akt na radnici Antonín Kaňok.

Kaňok: Je to vlastně diplomacie na nejnižší úrovni

Čeští a polští policisté v pracovní části setkání jednali o tom, jak si službu na společných hranicích představují v budoucnosti, jak budou spolupracovat při zajišťování mimořádných bezpečnostních opatření na hranicích, jak bude fungovat předávání důležitých služebních informací a vzájemně si předali poznatky, kde došlo k poškození hraničních mezníků a vyznačení státních hranic.

"Taková setkání s polskými kolegy je vlastně diplomacie na nejnižší úrovni. Samozřejmě se lépe vedou služební jednání s kolegou, kterého znáte osobně. Rozhodli jsme se proto polským hostům také ukázat něco z našich kulturních pamětihodností,“ uzavírá Kaňok.