„Nadstandardní výsledky jednotlivců se promítají do výsledků celého bruntálského policejního územního odboru," vyzdvihl při čtvrtečním vyhodnocení nejlepších policistů jejich okresní vedoucí Jaromír Tkadleček.

Předávání ocenění se účastnili též starostky a starostové z Krnova, Města Albrechtic, Holčovic, Rýmařova a Vrbna pod Pradědem. Popřát přišli dále předseda okresního soudu Vladimír Čermák a okresní státní zástupce Libor Malý.

U policie slouží přes dvacet let

Jedním z vyvolených policistů je Vojtěch Lalinský z vrbenského obvodního oddělení. Nejdřív sloužil u služby cizinecké a pohraniční policie v Osoblaze, to bylo před dvaadvaceti lety. Od roku 2000 je Vojtěch Lalinský vrbenským policistou. A ne policistou ledajakým: vyšetřuje ty vůbec nejzávažnější případy v trestním řízení. Se ženou bydlí v rodinném domku a má dvě už dospělé děti. Kolegové jej hodnotí jako skromného, pracovitého a nezištného.

„Hodně se věnuji sportu, to je ten správný čistič hlavy. Vyznávám míčové kolektivní hry, rád si i zaběhám a zajezdím na kole, plavu. Věnuji se i zahrádkaření a chalupě. V Jeseníkách jsem prostě rád," řekl Vojtěch Lalinský

Třiadvacet let slouží obyvatelům regionu vrbenský policista Petr Vašina. „Jsem ženatý, mám syna a dceru, bydlím ve Vrbně pod Pradědem. Mým koníčkem je zahrádkaření," prozradil na sebe oceněn Petr Vašina. Policistou se chtěl stát už jako malý kluk. „Je to vlastně můj splněný dětský sen," dodal Vašina.

„Jsem na naše policisty pyšný, gratuluji jim k dnešnímu ocenění jejich těžké práce. Přeji jim i jejich kolegům hodně zdraví a pracovních úspěchů. Je velmi příjemné mít v policistech takovou jistotu," vyzdvihnul vrbenský místostarosta Miloš Lasota.

Máme nejlepší policisty Moravy

Policisté z bruntálského regionu jsou jedněmi z nejúspěšnějších v odhalování kriminality za minulý rok. A to přesto, že i kvůli loňské amnestii někdejšího prezidenta Václava Klause vzrostla trestná činnost v bruntálském regionu o čtrnáct procent.

„To opravdu nikoho z nás, kteří zde bydlíme a žijeme, netěší. Přesto se nám i za této situace podařila zvýšit objasněnost trestné činnosti. Objasněnost dosáhla dvaašedesáti procent," konstatoval vedoucí Jaromír Tkadleček.

Bruntálští policisté jsou v objasněnosti třináctí nejlepší v České republice, ze všech čtyř krajů Moravy mají dokonce nejlepší výsledky. „Většina našich policistů odvádí profesionálně a profesně kvalitní práci, která se do výsledků odráží," ujistil Tkadleček. Plukovník vyzdvihl vynikající spolupráci s městy a obcemi okresu, které přispívají policistům finanční i věcnou pomocí.

Bez spolupráce s místními samosprávami by to už prostě nešlo.