V Hypernově a Kauflandu v Krnově bylo možno v uplynulých dvou dnech spatřit zástupce Policie České republiky. Nepřišli sem nakupovat ani honit pachatele, ale poradit zákazníkům, co mohou udělat pro svou bezpečnost. Zájemci si vyslechli, jak mohou ochránit byt, dům či auto před zloději, jak zabezpečit peníze a platební karty i jak předcházet dětským úrazům.

Kolemjdoucí zákazníci se ochotně pouštěli s policisty do řeči, naslouchali pozorně jejich výkladu a často k tématu přidali také svůj vlastní zážitek. „O rady je zájem. Stane se, že lidé sami přijdou, protože zaslechli o této preventivní akci. Vyprávějí nám vlastní zkušenosti se zloději a zajímají se o to, jak se proti nim propříště mohou bránit,“ zhodnotila zájem ze strany nakupujících Pavla Tušková, mluvčí bruntálské policie.

Stánek Policie ČR stál na frekventovaném místě, aby neušel pozornosti žádného z nakupujících. Někteří sice raději zrychlili krok, ale mnohem více lidí však se zájmem ke stánku přistoupilo. „Máte nálepku dvacet čtyři hodin stop?,“ zajímal se jeden z nakupujících o konkrétní věc z nabízených letáků a samolepek. „Nálepka je určena pro řidiče, kteří nejezdí v noci. V případě, že policisté uvidí v nočních hodinách jet auto s touto nálepkou, zastaví ho a zkontrolují, zda auto řídí majitel a nikoli zloděj,“ vysvětlila funkci této nálepky Tušková.

Součástí preventivní akce byly i rady, jak se vyrovnat se šikanou, jak se bránit proti podomním obchodníkům, či jak se nenechat okrást. „Zejména starších lidí se ptám, zda mají zahrádku. V poslední době se množí případy, kdy zloděj ukradne kabelku či cennosti ze zahrádky ve chvíli, kdy zahrádkář okopává zeleninu nebo zalévá květiny. Radíme proto lidem, aby si s sebou nebrali na zahrádku cennosti a byli opatrní. Výjimkou totiž není ani to, že zloděj chycený při činu člověka napadne a poté uteče,“ řekla policistka Pavla Munclingerová, která v krnovské Hypernově i Kauflandu rozdávala lidem letáky i cenné rady.

Policisty poskytující užitečné rady je možno potkat také dnes v Kauflandu v Bruntále. Občané je zde najdou od 9 do 11 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin.

Květa Gebauerová