Výcvik služebních psů, předvedení policejního auta a motorek Yamaha a Honda, poznávání různých kriminalistických technik to vše mohly zažít děti, které trávily prázdniny na táboře s názvem Devatero řemesel v Nové Vsi u Rýmařova.

S prací Policie ČR přijeli děti seznámit bruntálští policisté spolu s policisty z krajského ředitelství.

Vzájemné soužití na Slunečné

Dva táborové turnusy pro děti ze sociálně vyloučených lokalit na Ostravsku pořádala v Nové Vsi obecně prospěšná společnost Vzájemné soužití. Děti měly základnu na chatě Slunečná.

„Na tábor, který pořádá Vzájemné soužití, jezdíme každý rok," uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková. Letos přijeli policisté za dětmi hned dvakrát. A jak program zaměřený na poznávání policejní práce probíhal?

Dětem sejmuli otisky prstů

„Děti se rozdělily do družstev a obcházely připravená stanoviště. Na jednotlivých stanovištích jim svou práci přiblížil například kriminalistický technik, dopravní policista nebo si děti na vlastní kůži vyzkoušely opravdové snímání otisků prstů," popsala průběh akce Pavla Jiroušková.

„Starší děti se ještě dozvěděly informace k trestně právní odpovědnosti," dodala mluvčí Jiroušková.

Povolání policisty je atraktivní

Tábor Devatero řemesel, jak už název napovídá, byl zaměřený na poznávání různých řemesel a povolání.

„Motivujeme děti k zájmu o různé profese. Program, který připravili policisté, se jim velmi líbil. Dozvěděly se, jaké jsou kvalifikační předpoklady pro toto povolání, co je náplní práce městské a státní policie, co třeba dělají romští preventisté. Povolání hasiče, policisty, záchranáře je pro děti atraktivní," uvedla Simona Reichlová z obecně prospěšné společnosti Vzájemné soužití.

Letního tábora v Nové Vsi nad Dolní Moravicí se zúčastnilo celkem sto převážně romských dětí.