Do prvních soutěžních úkolů se pustili účastníci extrémně náročného závodu v zimním přežití. V Jeseníkách se v těchto dnech koná mezinárodní Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji Winter Survival 2018.

DISCIPLÍNA: VE VÝŠCE NA LANĚ NAVAŽ SPOJENÍ

Včera měly tříčlenné vojenské a policejní týmy na programu přesun terénem na lyžích. Jejich trasa vedla od Ovčárny přes vrchol Malý Děd, Videlské sedlo do Šumné u Bělé pod Pradědem. Odpoledne je čekala disciplína „navaž spojení“.

„V rámci ní musí každý tým jednoho svého člena vytáhnout na laně asi do třicetimetrové výšky v korunách stromů, vyměnit baterie ve vysílačce a navázat spojení. První mrazivou noc po náročném dvacetikilometrovém přesunu prožijí vojáci v lese na Šumné,“ představil úkoly prvního soutěžního dne mluvčí závodu Pavel Pazdera.

POLICISTÉ SE K VOJÁKŮM PŘIDALI POPRVÉ

Do letošního čtyřiadvacátého ročníku armádního závodu se přihlásilo 14 domácích a šest zahraničních vojenských družstev. Ze zahraničí přijeli vojáci z Belgie, Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a Ukrajiny.

„Poprvé v historii se na start kromě armádních týmů postavila také dvě policejní družstva. Jde o týmy elitních zásahových jednotek Moravskoslezského a Jihomoravského kraje. Policisté tak změří své síly a dovednosti s vojenskými profesionály,“ upozornil Pavel Pazdera.

NOCLEH V PŘÍRODĚ

Policisté si tak spolu s vojáky vyzkouší, jaké to je, dvakrát za sebou přespat v zimě ve volné přírodě a být při tom odkázáni jen na vlastní zásoby. Jaké to je, zdolat na lyžích a sněžnicích přes padesát kilometrů náročným terénem po hřebenech Hrubého Jeseníku a při tom ještě zdolávat skalní stěny, překonávat říční rokle a vodní toky, poskytovat první pomoc a transportovat zraněného.

Čeká je i střílení na terče z útočné pušky a pistole. Budou také vést boj s nepřítelem o bunkr z pohraničního opevnění.

Závod v Jeseníkách je ten nejtěžší svého druhu. Prověřuje fyzickou zdatnost a psychickou odolnost účastníků, ti musí prokázat vedle dobré fyzické kondice také pevnou vůli a svůj smysl pro kolektivní spolupráci. Řada soutěžních úkolů je postavena tak, aby prověřila schopnosti celého družstva a vzájemné spolupráce všech jeho členů.

Závod, který organizuje Univerzita obrany v Brně, skončí ve čtvrtek paralelním slalomem a orientačním během.