Hraniční kontroly končí. Nejen pro obyvatele okresu nastanou tyto výrazné změny. Týkají se rovněž policistů. Smlouva znamená řadu změn. „Na základě dlouholeté nadstandardní spolupráce mezi severomoravskými policisty a polskými kolegy se policejní sbory obou států důkladně připravují na nové podmínky v příhraničních oblastech,“ sdělila Dagmar Bednarčíková z Preventivně informační skupiny Policie ČR, Správy Severomoravského kraje.

To, že hraniční přechody končí, neznamená, že skončí jakékoliv kontroly státních institucí v oblasti. Policisté z Bruntálska se zaměří na stálé bezpečnostní standardy na obou stranách hranic. Kontroly na pozemních hranicích přitom končí již k 21. prosinci letošního roku. „S očekávaným vznikem nových podmínek vyvstala potřeba proškolení policistů a jejich seznámení s oprávněními policistů,“ řekla Dagmar Bednarčíková a dodala: „Proto školní policejní středisko severomoravské policejní správy vstoupilo již počátkem roku v jednání se střední policejní školou v Katowicích, aby připravili podklady a vzdělávací programy pro policisty, kteří budou vykonávat společnou hlídkovou službu v příhraniční oblasti.“

První dvoudenní školení k problematice absolvovali strážci zákona z okresů Bruntál a Karviná na středu 28. listopadu a čtvrtek 29. listopadu. Rozumy a rady sbírali od lektorů z polských Katowic. „Šestadvacet policistů z pořádkové služby a dopravní policie mělo možnost nejen pomoci přednášek, ale i odbornou diskusí, získat přehled o tom, co je po rozšíření schengenského prostoru čeká. V závěru školení převzali certifikáty,“ shrnula školení Dagmar Bednarčíková.

Následovat své kolegy se chystá ještě do konce roku další skupina policistů, a to z okresů Opava, Jeseník a Frýdek-Místek. „Počátkem příštího roku lektoři školního policejního střediska z Frýdku-Místku vyjedou školit své polské kolegy z wojewodstvi Katowice, Opole a Wroclaw,“ dodala mluvčí. Rozšíření Schengenu se týká nově devíti nových členských států Evropské.