Bezprostředně před základní školy ve dvou obcích na Bruntálsku situovali policisté dopravně preventivní akci Jezdíme s úsměvem. Včera dopoledne v Malé Morávce a Dětřichově nad Bystřicí monitorovala preventistka, vrchní inspektorka Pavla Tušková s dopravními policisty situaci na tamních přechodech.

Ne všichni motoristé dodržovali nejvyšší povolenou rychlost. Pro hříšníky měly děti jen jediný vzkaz: „Dobrý den pane řidiči, příště jeďte pomaleji.“ Navíc nadělily podobným jednotlivcům zachmuřené obrázky autíčka. Policisté k tomu přidali pokutu.

Naopak konstatování „Pane řidiči, díky, že jste jel pomalu. My tu totiž máme školu,“ svou bezelstností orosilo oko nejednoho projíždějícího. Poctivci obdrželi od dětí také samolepku, tentokrát ale usměvavého autíčka. „Vytipované základní školy se nachází přímo u hlavních průtahových komunikací a tato akce má řidiče upozornit na problematiku dopravní nehodovosti chodců, dodržování nejvyšší povolené rychlosti v obci a na další povinnosti, jako je odpovídající technický stav vozidla, věnování se řízení a další,“ uvedla mluvčí bruntálských policistů Lucie Zgarbová.

Projekt se líbí i ve školách. „Podobné akce naše škola rozhodně vítá. Pro děti je to přínos. Dozvědí se při nich více než během klasické výchovy,“ řekla Deníku ředitelka Základní školy Malá Morávka Ivana Glatterová. Děti Pavle Tuškové svěřily, že dodržují povinnost nošení přílby při jízdě na bicyklu. Ta malé jezdce upozornila na rizika, která při jízdě vznikají, jaká je výbava jízdního kola, promluvila i o dopravních předpisech. „Já už spadl s kolem do kopřiv,“ svěřil se školák Dominik Varga a na to opáčil osmiletý Erik Kotlár: „To já spadl už i na asfalt, když jsem použil přední brzdu.“

Podobná akce se v Malé Morávce uskutečnila již potřetí. Dříve rozdávaly děti slušným automobilistům jablko, přestupcům citron.