Rozdávali letáky

Podle podobného scénáře Zdeněk Ponert a Miloš Cach využili k propagaci Skutečné demokracie také návštěvu Václava Klause v Rýmařově. Už během Klausova projevu na rýmařovském náměstí rozdávali příznivci Skutečné demokracie lidem shromážděným na náměstí pozvánky na takzvaný lidový sněm 3. května v 17 hodin na Václavském náměstí. Po odjezdu prezidenta převzali program do svých rukou a shromážděné občany oslovili ze střechy dodávky.

Oslovil policisty a skončil v jejich autě

„Voláme k zodpovědnosti ty, kteří rozkradli a zadlužili naši zemi," bylo ústřední heslo na dodávce, ze které aktivista Miloš Cach mluvil do mikrofonu.

„Musíme jezdit pracovat do ciziny, protože tady rozbili pracovní prostředí. Podívejte se kolem sebe do stavebních firem a do krámků, kolikrát tam lidé musejí pracovat načerno, protože se jinak neuživí," postěžoval si na špatně fungující trh práce.

Pak se obrátil na policisty, kteří akci Skutečné demokracie monitorovali. „Pánové policajti, vím jak je to hrozný být v těch vašich montérkách, jak říkáme uniformám, a dívat se na to, jak Janouškové a jim podobní z policistů dělají hlupáky," řekl Cach směrem k policistům, kteří ho pak nesmlouvavě doprovodili do služebního auta a odvezli z náměstí.

Můžeme přijet bez ohlášení

Miloš Ponert na odvedení svého kolegy reagoval naprosto klidně. „To, že jste odtud odvedli Miloše Cacha, je v rozporu s ústavou České republiky. Asi neví, co je to petiční právo. Máme tu všechno jak má být přesně podle zákona a Miloš Cach nic neporušil," komentoval situaci Ponert s tím, že o kolegu nemá obavy.

„Určitě byl jen předveden na policejní služebnu kvůli podání vysvětlení. On už je v zákonech zběhlý, protože to neděláme poprvé. Buďto policistům řekne, co si o tom všem myslí, a nebo možná bude lepší neříkat nic, a vysvětlit to až ve správním řízení. Budeme se odvolávat na petiční zákon, podle kterého můžeme přijet kdykoliv kamkoliv bez ohlášení," komentoval zákrok policie Zdeněk Ponert, podle kterého je hlavním účelem jejich návštěvy říct lidem, že existuje Skutečná demokracie.

Starosta: zkazili nám atmosféru

Podle starosty Rýmařova Petra Kloudy tento incident pokazil slavnostní atmosféru, která provázela návštěvu prezidenta Klause. „Nejsou místní, my jsme je sem nezvali, my jsme je tady nechtěli. Jen se s naší akcí svezli a přišli se sem zviditelnit. Dívám se na to negativně, protože trošku zkazili tu pěknou atmosféru. Nikdo je tu nechtěl," komentoval akci Skutečné demokracie starosta.

A jak se vlastně má Skutečná demokracie lišit od té současné, parlamentní? „Máme požadavek, aby politické strany byly vyjmuty z voleb, abyste si zvolili lidi, které znáte v místě bydliště. Protože tady s vámi žijí, víte co ten člověk je zač. A ne, aby vám byl na kandidátce určen někdo, koho sem formálně přestěhují. Někdy mu i seženou autobus voličů, aby vyhrál volby své straně," vysvětlil zásadní požadavek svého hnutí Zdeněk Ponert.

Radek Vráblík, Fidel Kuba

Zdroj: Youtube