Obě akce zaměstnaly začátkem týdne desítky policistů v našem okrese. „Dopravní i pořádkoví policisté kontrolovali dodržování povolené rychlosti, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, technický stav vozidel, doklady potřebné k řízení a zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek,“ upřesnila rozsah činnosti mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.

Kromě toho strážci zákona také pátrali po osobách, věcech, vozidlech a pachatelích trestné činnosti. Během dvou dnů jejich sítem prošlo na pět set padesát vozidel. Zjistili dvaasedmdesát přestupků, porušení rychlosti tvořilo bezmála polovinu z nich. Třináct aut nevyhovovalo po technické stránce, tři osoby nebyly připoutány a dva řidiči se nechovali dle zákona na železničních přejezdech.

„Dva řidiči jezdili pod vlivem alkoholu a dva zase neměli řidičský průkaz,“ ukončila výčet hříšníků Pavla Tušková. V rámci preventivního projektu s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne, který se koná každým rokem, zastavovali policisté děti zejména s otázkami: Co je povinností chodce? Jak správně přecházet silnici? Jakých chyb se vyvarovat?

Děti nevěděly úplně přesně, co majídělat

Na znalosti nejen dětí, ale i mládeže a dospělých se policejní patrola zaměřila v Bruntále minulé úterý a ve středu přišel na řadu Krnov. „Co musíte udělat před tím, než vstoupíte na přechod?“ ptala se skupinky přecházejících dětí bruntálská policejní mluvčí Ivana Křištofová. Děti věděly, že se nesmí bezhlavě vrhnout na silnici, i když je tam přechod, jinak ale tápaly.

„Nejdříve se musíte rozhlédnout doleva, pak doprava a opět doleva. Jestliže nic nejede, teprve potom můžete vstoupit na přechod,“ vysvětlovala trpělivě dětem Ivana Křištofová. Spousta dětí neznala základní pravidla pro bezpečný přechod vozovky. Nejnebezpečněji se chová zejména mládež, která se před vstupem na přechod ani nerozhlédne a jde.

Cílem akce je upozornit širou veřejnost na problematiku bezpečného přecházení cesty, na dětskou nehodovost a na chování řidičů motorových vozidel v blízkosti přechodů.