Tržby příhraničních lékáren v Javorníku, Mikulovicích, či Zlatých Horách, kde spoustu let byly hraniční přechody, pomáhá zvyšovat polská klientela. „Samozřejmě se zajímají o léky, které jsou levnější než u nich. Například prostředky na žíly, na hubnutí, antikoncepci,“ potvrdila majitelka lékárny v Javorníku Milada Mrázková.

V Mikulovicích se už začínají tvořit fronty před lékárnou už před otvírací dobou. Přijíždějí si sem kupovat levnější léky, ale přicházejí i s recepty. „Hodně sem jezdí ženy kvůli antikoncepci, která je v Polsku o dost dražší,“ přiblížila poptávku zahraničních zákaznic majitelka lékárny Marie Cibarková. Potraty jsou u severních sousedů nelegální a tak se ženy raději jistí, přestože silně katolická země nefandí ani prostředkům proti početí.

Na konci roku byla invaze

Koncem uplynulého roku zažili v lékárně pořádný nápor Poláků, kteří požadovali vakcínu proti meningokokové nákaze. Běžně se tu prodávají tak dvě za rok. Poté, co v Polsku zaznamenali několik úmrtí právě na tuto infekci, nestačila lékárnice požadovanou vakcínu objednávat. „To byla invaze. Volali i v jedenáct v noci, každých pět minut zvonil telefon. Chodily hlavně maminky, které měly strach o děti,“ řekla lékárnice.

Polští klienti však v lékárně hledají i věci, o něž čeští zákazníci ani nezavadí. „Chtějí citrokapky,“ prozradila Cibarková. Jde o prostředek, který se dá při vhodném naředění použít prakticky na vše. „Naši to nekupují, ale Poláci to používají od mytí dřezu, přes oplach mandlí až po hubení mšic,“ usmála se Marie Cibarková.

Když nemají koruny, platí zlotými

Zahraniční klientele se personál mikulovické lékárny snaží vyjít vstříc. Když Poláci nemají koruny, přijmou i zloté. „I když nerada, protože s nimi musím do banky do Jeseníku, tady je neproměním, ale jsou to slušní zákazníci,“ dodala lékárnice. Svým kolegům může prozatím jen tiše závidět Vít Starý z lékárny ve Vidnavě. Město sice leží na hranici, ale silnici k přechodu motoristé nesměli využívat. Zákaz padl až vstupem do Shengenu.

„Po odstranění těch hrůzných zábran zatím změnu nepozoruji. Ti, co tudy projíždějí, míří na hory. Snad náše služby víc zapotřebí v létě,“ doufá majitel vidnavské lékárny Vít Starý.

Lidé na Jesenicku s tím, že služby lékáren využívají Poláci problém nemají. Do Polska také vyjíždějí za sortimentem, který na druhé straně hranice vyjde levněji. Ať se jedná o některé druhy potravin, služby kadeřnic či výrobu nábytku. „Vůbec mi to nevadí. Pro lékárny je to kšeft jako každý jiný a musí se starat, aby byli zásobeni. Já jsem taky kdysi jezdil až do Německa pro léky, které tady nebyly,“ řekl Milan Kuba ze Zlatých Hor.