„Jednáme již s policií a v době borůvkové sezony posílíme hlídky v terénu. Některé borůvkáře ale ani pokuta neodradí, před časem jsme jednoho pokutovali dokonce několikrát, vždy se ale do hor s kbelíky vrátil," sdělil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jan Halfar. „Loni byl právě největší problém s lidmi, kteří borůvky sbírali na prodej. Často se jednalo o Poláky,“ doplnil Halfar.

Nejcennější jesenické lokality – Praděd, Šerák, Keprník, rašeliniště Skřítek a Rejvíz leží hodně vysoko, takže borůvky v nich dozrávají nejpozději. Letos plody začnou modrat až na konci července, v některých místech až v srpnu. Pokud se nejedná o přírodní rezervaci, lidé mohou lesní plody sbírat v jakémkoliv množství.

Jenže každoročně se stejně borůvkáři vydávají do míst, kde již nemají co dělat. Porosty navíc ničí speciálními hřebeny, které jim umožňují nasbírat během dne až několikanásobek toho, co by nasbírali holýma rukama. Pohybují se mimo značené stezky i v místech, kde je to kvůli přísné ochraně přírody zakázáno.

„Přes letní sezonu hlídky posilujeme o dobrovolné ochránce přírody, kteří pohyb turistů v problémových lokalitách neustále monitorují,“ upozornil Jan Halfar. Ochranáři za nepovolený sběr ovoce mohou na místě vyměřit blokovou pokutu do tisíce korun. Pokud viník u sebe peníze nemá, čeká jej správní řízení. Sbírání borůvek pak může přijít až na pět tisíc korun.

„Samozřejmě rozlišujeme, zda si někdo utrhne jen pár borůvek do pusy nebo někdo sbírá na prodej. Od toho se odvíjí výše pokuty,“ dodal Halfar.

Kromě borůvkářů místům v chráněných lokalitách také škodí turisté, kteří hory zamořují odpadky. „Při obchůzce v okolí Pradědu jsem nejčastěji nacházel prázdné obaly a plastové lahve, které byly polské výroby. Na horách by mělo vždy platit, že co si kdo donese, má také odnést,“ upozornil Halfar.