Návrh už řeší experti, hotov by měl být do konce roku. Koaliční partneři ale s nápadem nesouhlasí. Jako první na to upozornila ČT. „Návrh znemožní, aby především dobře situovaní a agresivní mladí řidiči měli dojem, že je česká silnice Divokým západem,“ řekl ministr. ČT uvedla, že Bárta se nechal inspirovat pravidly, která platí ve Finsku nebo Švýcarsku. Právě ve Švýcarsku nyní jednomu řidiči hrozí za překročení povolené rychlosti o 170 km/h pokuta v přepočtu až dvacet milionů korun.

Podle koaličních partnerů je sporné především to, že policie by získala přístup k majetkovým přiznáním. „Tento problém by se dal řešit přístupem do databáze finančních úřadů,“ uvedl ředitel divize bezpečnosti provozu z Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič. Podle Bárty by se měla na výši pokuty odrazit i cena vozu. Řada bohatých podnikatelů se totiž drží uměle ve ztrátě.

ODS ani TOP 09 ale volný přístup k informacím finančních úřadů dát policii nechtějí. Výše pokuty vyměřená podle ceny vozidla prý navíc znamená porušení rovnosti před zákonem. „Představa, že si policie bude moci získat jenom kvůli udělení pokuty údaje o výši příjmu nebo o výši majetku, je představa, která je spíše nakročením k nějakému autoritativnímu režimu. Policii do toho, jaký kdo má plat a příjem, vůbec nic není,“ reagoval premiér Petr Nečas (ODS).

ČSSD i policii se naopak nápad líbí. Sociální demokraté by podle poslance Jeronýma Tejce přivítali i možnost, aby policie mohla dočasně auto zabavit. Policie má s řidiči v silných a drahých autech bohaté zkušenosti. „Souvisí to asi s tím pocitem, že jedu v silném, bezpečném autě a že si mohu dovolit cokoliv,“ tvrdí šéf dopravní policie Leoš Tržil.

(čtk)